Menu

Obalamy mity na temat jedzenia, poznajcie tylko sprawdzone informacje

30 czerwca 2021 - Lifestyle
Obalamy mity na temat jedzenia, poznajcie tylko sprawdzone informacje

Na temat jedzenia krąży bardzo wiele fake newsów. Co dzień można dowiedzieć się, że dany produkt jest toksyczny czy przyczynia się do rozwoju raka. Nierzadko jedne informacje przeczą innym i można się pogubić. Dlatego dziś postanowiliśmy obalić mity na temat jedzenia. Zatem poznajcie tylko sprawdzone informacje.

Nie można jeść owoców wieczorem – mit, bo możesz sobie na niewielką porcję pozwolić, jeśli jesteś zdrowy i aktywny

Wielokrotnie słyszałeś pewnie opinie, że owoce należy jeść rano albo wczesnym popołudniem, gdyż zawierają sporo cukrów, które długo się rozkładają. Niemniej, jednak jeśli nie ma się cukrzycy, gdzie trzeba unikać jedzenia owoców wieczorem, nie tylko tych z wyższym IG, ale wszystkich, podobnie w przypadku choroby wrzodowej czy jelita drażliwego. Ponadto osoby aktywne też muszą pamiętać, by nie jeść ostatniego, owocowego posiłku później niż 2-3 godziny przed snem. Warto też wiedzieć, że owoce lepiej się wieczorem przyswajają, jeśli zmiesza się je z jogurtem naturalnym, kefirem lub maślanką.

Czekolada jest zdrowa, bo zawiera magnez – tak, ale gorzka i lepiej sięgnąć po inne jego źródła

Wiele razy słyszy się, że czekolada jest bardzo zdrowa, bo zawiera magnez. Warto zatem mieć ją w zanadrzu, gdy czujemy spadek energii i drżenie mięśni. Jednak trzeba pamiętać, że dotyczy to nie tylko czekolady mlecznej, która zawiera głównie węglowodany proste, ale głównie gorzkiej lub surowej. To taka czekolada jest zdrowa, ale trzeba też pamiętać, by nie przesadzać z ilością i nie zjadać naraz całej tabliczki, wystarczą 3-4 kostki (pokrycie 25% zapotrzebowania). Trzeba wiedzieć, że aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na magnez trzeba by zjeść 3,5 tabliczki czekolady mlecznej. Zatem lepiej sięgnąć po inne produkty zawierające ten cenny pierwiastek. Lepiej zjeść sałatkę z rukolą albo szpinak. Cennym źródłem magnezu są orzechy, gdyż garść zapewnia nawet pokrycie 30% zapotrzebowania, a także kasza gryczana – w 100 g pokrywa nawet 50% zapotrzebowania. Takie produkty powinny jeść osoby narażone na stres. Trzeba pamiętać, że produkty mleczne wcale nie są dobrym źródłem magnezu, bo do trawienia tłuszczów nasyconych właśnie wykorzystywany jest magnez.

Białe mięso jest zdrowsze od czerwonego – nie zawsze jest to prawda

Generalnie białe mięso rzeczywiście jest bardziej lekkostrawne i polecane nawet dla osób, które mają problemy z chorobami przewodu pokarmowego, a czerwone, choć jest cennym źródłem żelaza, trawi się bardzo długo. Niemniej jednak bardzo często białe mięso pełne jest nie tylko antybiotyków, ale również hormonów wzrostu podawanym brojlerom. Trzeba zatem wybierać mięso drobiu z wolnego wybiegu, a także pamiętać o tym, że nie powinno się jeść więcej niż 3 porcje mięsa w tygodniu, bowiem fermentuje i rozkłada się w jelitach bardzo długo.

Ryby są niezdrowe, bo zawierają mnóstwo metali ciężkich – wszystko zależy od ich pochodzenia

Wiele osób nie kupuje ryb, bo słyszało, że zawierają mnóstwo metali ciężkich takich jak kadm, ołów czy rtęć i kiedy słyszy się takie elementy tablicy Mendelejewa, to rzeczywiście się odechciewa, jednak czy wszystkie ryby zawierają metale ciężkie? Oczywiście nie warto wybierać ryb bałtyckich, które zawierają sporo rtęci. Znacznie lepiej zdecydować się na ryby ze stawów, które są zanieczyszczone w mniejszym stopniu. Są takie ryby, które w większym stopniu wchłaniają rtęć i należą do nich drapieżniki i ryby długo żyjące. Warto wybierać natomiast śledzia, sandacza czy łososia atlantyckiego.

Trzeba jeść 5 posiłków dziennie – nieprawda, bo mogą wystarczyć 3, ważny jest bilans energetyczny

Zdrowe jedzenie.

Na koniec pewien mit dotyczący ilości spożywanych posiłków. W pewnym momencie zaczęto mówić, że trzy to za mało i najlepiej jeść 5. Mniejsze porcje jedzone częściej rzeczywiście lepiej wpływają na nasz organizm i układ trawienia, jednak kto miałby czas na przygotowywanie tylu posiłków. Niezależnie czy jesz 3 czy 5 dobrym wyborem dla Ciebie może być dieta pudełkowa. Białystok jest miastem, gdzie wiele zapracowanych osób skorzystało już z tego rodzaju cateringu. Ważna jest nie ilość posiłków, a bilans energetyczny. Powinniśmy jeść dokładnie tyle ile potrzebujemy. Dodatni powoduje, że przybieramy na wadze.

Jest wiele mitów na temat żywienia i jedzenia. Warto je dementować, aby bardziej świadomie podchodzić do kwestii żywienia, a także stawiać na zróżnicowane posiłki.

Jedna myśl nt. „Obalamy mity na temat jedzenia, poznajcie tylko sprawdzone informacje

Renata

Dieta pudełkowa to najlepsza rzecz na świecie. Zawsze gotowe, świeże i pyszne jedzenie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.