Menu

Niezbędnik kierowcy – co należy mieć w samochodzie?

2 marca 2022 - Usługi
Niezbędnik kierowcy – co należy mieć w samochodzie?

Polskie prawo jest dość liberalne odnośnie obowiązkowego wyposażenia samochodu. Tak naprawdę ogranicza się ono jedynie do dwóch pozycji. Warto rozszerzyć tę listę na własną rękę, ponieważ niektóre przedmioty mogą okazać się naprawdę przydatne. Co należy, a co warto mieć ze sobą w samochodzie ruszając w drogę?

Jakie elementy wyposażenia auta są obowiązkowe w Polsce?

Polskie przepisy nakazują, aby każde auto poruszające się po drogach posiadało tablice rejestracyjne. Wymagana jest ich czytelność, oświetlenie po zmroku, trwała instalacja, a kierowcy muszą pamiętać, by ich tablice nie pozostawały zasłonięte. Jednak ten obowiązek jest dość oczywisty. Co jeszcze muszą wozić ze sobą Polscy kierowcy?

Przepisy nakładają na nich obowiązek posiadania sprawnej gaśnicy. Według prawa sprzęt musi odznaczać się pojemnością co najmniej 1 kg i posiadać ważną homologację, chociaż przekroczenie terminu ważności nie jest karane mandatem. Gaśnice typu BC pozwalają gasić płyny i gazy, a sprzęt typu ABC dodatkowo również ciała stałe. Większość ekspertów zaleca stosowanie gaśnic o pojemności 2 kg.

Drugim obowiązkowym elementem wyposażenia jest trójkąt ostrzegawczy posiadający odpowiedni znak homologacji. Zadaniem trójkąta jest oczywiście informowanie nadjeżdżających od tyłu pojazdów o postoju auta na drodze. Odpowiednia odległość trójkąta od auta zależy od rodzaju drogi.

Brak gaśnicy bądź trójkąta ostrzegawczego naraża w razie kontroli na mandat sięgający nawet 500 zł. Inne kary finansowe, dotyczą niezachowania odpowiedniej odległości pomiędzy autem a trójkątem, nieczytelnej tablicy rejestracyjnej lub niesygnalizowania trójkątem ostrzegawczym holowanego pojazdu.

Czy kierowcy muszą mieć przy sobie dowód rejestracyjny, dowód ubezpieczenia OC i prawo jazdy?

Część kierowców zwyczajowo sądzi, że poruszając się własnym autem muszą mieć przy sobie dowód potwierdzający ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny samochodu. Takie przepisy rzeczywiście istniały przez lata, ale zostały zniesione w 2018 roku. W przypadku kontroli drogowej policjanci mogą z łatwością znaleźć odpowiednie informacje elektronicznie. To ciekawe, pod koniec 2020 roku zniesiono też obowiązek wożenia przy sobie prawa jazdy – wystarczy jego elektroniczny odpowiednik dostępny w aplikacji mobilnej.

Co jeszcze warto wozić w samochodzie?

Skromna lista wyposażenia obowiązującego w polskim prawie powoduje, że warto zadbać o jego dodatkowe elementy. Jednym z bardziej istotnych z pewnością jest apteczka wyposażona w środki dezynfekujące, rękawice ochronne, opaski uciskowe, opatrunki, a nawet koc termoizolacyjny. W końcu pozwoli ona w razie wypadku na udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.

Trochę bardziej doświadczeni kierowcy są w razie potrzeby w stanie samodzielnie wymienić koło nie czekając na pomoc drogową i nie ponosząc przy tym zbędnych kosztów. Dlatego oprócz koła zapasowego warto wozić ze sobą podnośnik i klucz do odkręcania kół. Równie przydatny jest zestaw żarówek i bezpieczników.

Nie powinno się też bagatelizować roli kamizelki odblaskowej. W przypadku awarii lub innego postoju na nieoświetlonej drodze będzie ona naprawdę cennym źródłem informacji dla przejeżdżających obok kierowców i może uratować zdrowie, a nawet życie właściciela pojazdu.

Co ciekawe, właściciele pojazdów zarejestrowanych w Polsce mogą poruszać się po innych krajach Unii Europejskiej z wyposażeniem zgodnym z polskimi przepisami. Praktyka pokazuje, że zagraniczna policja nie zawsze respektuje ten przepis, więc dla świętego spokoju czasem warto rozszerzyć wyposażenie właśnie o wspomniane już elementy.

Kierowcy, którzy szukają odpowiedniego wyposażenia do swojego pojazdu, mogą skorzystać z oferty sklepu internetowego Apart. Znajdą w nim zresztą znacznie więcej, bo także cenne podzespoły do niemal wszystkich spotykanych na polskich drogach modeli – w tym rozrządy, amortyzatory, elementy układu hamulcowego, skrzyni biegów i wiele innych. W ofercie sklepu znajdują się też doskonałe oleje samochodowe. Wszystkie produkty charakteryzują się dobrą jakością przy bardzo atrakcyjnej cenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.