Menu

Nauka przez zabawę

27 stycznia 2018 - Dzieci i młodzież
Nauka przez zabawę

Pakowanie to gra niezwykle popularna wśród młodszych dzieci, propagowana w szkole. Ćwiczenie pamięci w sposób niemalże trywialny, wbrew pozorom trudna dla dorosłych. Grać w nią może zarówno dwóch jak i dwudziestu graczy, jest zawsze tak samo trudna. Trwa z reguły nie więcej niż dziesięć minut.

Gra polega na mówieniu formułki ”pakowałem się i włożyłem do torby” wymienia dany przedmiot, kolejni gracze robią to samo z tymże muszą powiedzieć co każdy uczestnik włożył do torby, kto pomyli lub zapomni danej rzeczy, odpada z rywalizacji. Jeśli jeszcze bardziej chcemy utrudnić sobie grę możemy grać wedle zasady, że pakowane przedmioty wymieniane są w kolejności alfabetycznej. Gra ujmuje swą prostotą i zarazem trudnością, często stosowana przez nauczycieli w przedszkolach i młodszych klasach w szkołach podstawowych jako doskonały sposób na ćwiczenie młodych umysłów oraz na doskonałą rozrywkę na odpowiednim poziomie. Dzięki tej prostej grze możemy sprawić, że nasza pamięć będzie dobrze funkcjonować przez wiele lat.

Historia stara jak świat

Nikt do końca nie zna początków tej gry. Nadaje się głównie dla małych dzieci ze względu na wymagany mały zasób słownictwa. Liczba graczy wynosi w tej grze od dwóch do nawet kilkunastu. Wystawia ona dzieci na dużą cierpliwość. Dlatego z reguły wystarcza ona na trzydzieści minut. Właśnie dlatego nie grają w nią dorośli. Istota gry polega na tym, że jeden z uczestników upatruje sobie jakiś przedmiot w pomieszczeniu lub za oknem samochodu i mówi ” widzę coś na literę A”, wtedy reszta musi odgadnąć o co chodziło szpiegowi, ten kto zrobi to najszybciej zostaje nowym szpiegiem. Oczywiście możliwe jest zadawanie pytań pomocniczych. Koniecznie jest ustalenie limitu jaki przysługuje każdemu z graczy ponieważ w ten sposób zapobiegniemy chaosowi i konfliktowi podczas jazdy w samochodzie. Generalnie gra niezbyt ambitna, dobra tylko na pół godziny bo nikt, nawet dziecko nie wytrzyma jej dłużej.

Zmusić do myślenia dzieci

Jest to jeszcze jedna odmiana kalambur dostosowana specjalnie na potrzeby najmłodszych uczestników zabaw na przeróżnych festynach dla dzieci. Liczba graczy w tej grze powinna wynosić co najmniej dwie osoby. Jedyne czego potrzebujemy, aby zająć dziecku kilkanaście minut to ołówek i kartka papieru. Gra zależna jest od natężenia ruchu, może zamknąć się nawet w dziesięciu minutach. Jedna z dorosłych osób w samochodzie podaje kilka liter, następnie mali gracze układają z nich słowo. Kolejnym etapem jest pilna obserwacja samochodów na drodze i powolne wykreślanie liter danego wyrazu. Wygrywa ten komu pierwszemu uda się wykreślić dane słowo. Gra posiada też odmienny wariant, mianowicie zapisanie na kartce całego alfabetu bądź liczb od jeden do stu, zasady są podobne. Wraz z trasą wykreślamy kolejne litery bądź liczby. Gra zdecydowanie prosta, jednak dla dzieci, które lubią ambitne zadania jest ona wręcz idealna. Warto wymyślać dodatkowe gry ponieważ może ona bardzo szybko się znudzić. Gra zdecydowanie  wspomaga koncentrację, a także pamięć.

Jedna myśl nt. „Nauka przez zabawę

Ula

Fajny sposób na zajęcie dla dzieci jak jedzie sie na wakacje. Ta w szpiega podoba mi się szczególnie. Zapiszę sobie i jak będziemy jechać w góry w tym roku to będę miała pod ręką.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.