Menu

Nagłośnienie w obiekcie zamkniętym a w plenerze

24 czerwca 2021 - Technologia
Nagłośnienie w obiekcie zamkniętym a w plenerze

Jakość nagłośnienia nie zależy tylko od sprzętu, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie puszczana muzyka. Całkiem inaczej bowiem wygląda to w pomieszczeniach zamkniętych, a inaczej, gdy impreza ma miejsce na świeżym powietrzu – na czym polegają te różnice?

Profesjonalne nagłośnienie wewnątrz pomieszczenia

W obiektach zamkniętych największym problemem jest pogłos – tworzą go fale dźwiękowe odbijające się od sufitu, ścian i podłogi. Czuć go zwłaszcza w salach dużych i źle wytłumionych – teatry czy sale koncertowe są tak zaprojektowane i wykończone, by redukować zjawisko pogłosu, jeśli jednak impreza odbywa się na przykład w sali sportowej, trzeba zadbać o właściwe wytłumienie dźwięków, w czym pomóc może podwieszenie materiału na ścianach i pod sufitem.

Jest też kwestia rozstawienia sprzętu nagłaśniającego. W zamkniętych salach zwykle lepszym rozwiązaniem zamiast jednego wielkiego głośnika jest kilka mniejszych, rozmieszczonych w różnych miejscach, tak by dźwięki równomiernie rozchodziły się po pomieszczeniu i docierały do wszystkich gości z taką samą mocą.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę rodzaj imprezy – na weselu czy koncercie muzyka powinna być odpowiednio głośna, jeśli jednak ma stanowić tylko dyskretne tło, nagłośnienie musi być łagodniejsze.

Nagłośnienie w plenerze

Na imprezach plenerowych nie trzeba się przejmować pogłosem, bo dźwięki na otwartej przestrzeni szybko się rozpraszają. Są jednak inne wyzwania. W pomieszczeniu nie pada, w plenerze zawsze jest ryzyko deszczu, a w takich warunkach dźwięk rozchodzi się całkiem inaczej niż podczas słonecznej, bezwietrznej pogody. Inaczej też wybrzmiewa koncert w ciągu dnia, a inaczej późnym wieczorem.

Do tego dochodzi jeszcze ukształtowanie terenu. Przy ustawianiu nagłośnienia w pomieszczeniu trzeba wziąć pod uwagę architekturę obiektu, nagłośnienie w plenerze bywa jeszcze bardziej skomplikowane. Czy jest to pusty, rozległy plac, czy rynek miejski otoczony budynkami? A może park z dużą ilością drzew? Szkolne boisko? Nieduży skwer pomiędzy wysokimi biurowcami? Każde z tych miejsc wymaga całkiem innego rozwiązania.

Projektowanie nagłośnienia warto zlecić specjalistom, na przykład z BVS Show Lighting. Nawet kiedy impreza jest kameralna, profesjonalny sprzęt z fachową obsługą robi wielką różnicę i zapewnia przyjemną zabawę wszystkim uczestnikom.

Jedna myśl nt. „Nagłośnienie w obiekcie zamkniętym a w plenerze

Komerxc

Troszkę się zacząłem tym kiedyś interesować i pomocny jest dla mnie ten artykuł. Może wrócę do tych wielkich planów z kiedyś 😛

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.