Menu

Na jakie dolegliwości musisz przygotować się podczas ciąży?

29 października 2021 - Zdrowie
Na jakie dolegliwości musisz przygotować się podczas ciąży?

Każda ciąża, zarówno ta niespodziewana, jak i wyczekiwana, wiąże się z ogromnymi zmianami w kobiecym organizmie, co ma również swój oddźwięk nie tylko w fizjologii, ale również samopoczuciu. Co prawda, każda ciąża jest inna i inaczej przebiega, ale pewne dolegliwości pojawią się u większości kobiet. Z którymi z nich będziesz prawdopodobnie musiała się zmierzyć?<

Poranne mdłości i zawroty głowy

Są to dolegliwości, które pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży i to bardzo wcześnie – już w pierwszych tygodniach. Często połączone są one z kiepskim samopoczuciem, sennością, wyczerpaniem oraz wrażliwością na określone zapachy. Jest to przede wszystkim związane ze zmianami hormonalnymi i tak naprawdę nie ma skutecznych sposobów na ich uniknięcie. Zdaniem doświadczonych mam mdłości i wymioty pojawiają się częściej, gdy spodziewamy się dziewczynki, ale nie ma to żadnego poparcia medycznego. Jak sobie z nimi radzić? Unikać gwałtownego wstawania z łóżka, a nawet drobna przekąska, np. w formie krakersa czy herbatnika, jeszcze w łóżku.

Uciskanie na pęcherz, a nawet nietrzymanie moczu

Bardzo często zdarza się, że rosnąca macica powoduje ucisk na przewód moczowy. Odczuwamy to jako nagłą i silną potrzebę oddania moczu, choć ostatecznie jest to tylko kilka kropel. Często bieganie do toalety bywa więc wpisane w prawie każdą ciążę i trzeba się z nim pogodzić, a trwa do samego porodu. 

Kobiety w ciąży może także spotkać dolegliwość, jaką jest nietrzymanie moczu. Nacisk macicy na pęcherz oraz rozluźnione mięśnie Kegla – głównie za sprawą hormonów, sprawiają, że samoczynnie na bieliźnie pojawia się kilka kropel moczu. Jak sobie z tym radzić? Warto jeszcze przed ciążą ćwiczyć mięśnie Kegla – są to proste ćwiczenia, które można wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Na pewno przyda się to również przy samym porodzie oraz po nim.

Zgaga i niestrawność

Jest to dolegliwość, która również związana jest przede wszystkim z rozrastającą się macicą – wypycha ona kwas żołądkowy w niewłaściwym kierunku. Często jest to dodatkowo spowodowane objadaniem się – przyszłe mamy muszą również zmierzyć się nie tylko z różnymi zachciankami jedzeniowymi, ale także rosnącym apetytem. Nic więc dziwnego, że może pojawiać się niestrawność i zgaga. Pomocne może być trzymanie lekkostrawnej diety oraz mniej obfite posiłki. W ciąży często także zdarzają się dolegliwości ze strony układu wydalniczego, który jest nierozerwalnie związany z pokarmowym. Głównie zdarzają się zaparcia, hemoroidy i nietrzymanie moczu.

Rozstępy

To, czy w czasie ciąży pojawią się rozstępy na brzuchu, piersiach i udach, w bardzo dużej mierze uzależnione jest nie tylko od predyspozycji genetycznych, ale także kondycji skóry, więc warto o nią dbać już znacznie wcześniej. W sklepach i aptekach dostępnych jest wiele kremów i innych preparatów, które można stosować także w ciąży, ale na jakość skóry pracujemy całe życie – warto także stosować aktywność fizyczną, jeść dużo warzyw i owoców, a także pić dużo wody – są to czynniki, które mają niebagatelne znaczenie dla jej jędrności i elastyczności.

Jedna myśl nt. „Na jakie dolegliwości musisz przygotować się podczas ciąży?

Ewa Lasek

W moim przypadku zgaga to jest koszmar – nic nie pomaga a to dopiero początek ciąży. Chociaż mnie nudności i zawroty głowy ominęły, takich objawów nie miałam wcale 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.