Gdy dziecko przychodzi na świat, młoda mama chce być do tego dobrze przygotowana, dlatego już na początku trzeciego trymestru ciąży, a nawet pod koniec drugiego, kiedy ma jeszcze sporo siły i nie oczekuje już na rozwiązanie zabiera się za kompletowanie wyprawki dla maluszka. Czego nie może w niej zabraknąć i na czym absolutnie nie można oszczędzać? Poznajcie nasze sprawdzone rady.
Nie oszczędzaj na pieluszkach, gdyż skóra dziecka jest naprawdę wrażliwa
Bez wątpienia przed narodzinami dziecka rodzice chcą zaoszczędzić na tym, na czym się da, zwłaszcza gdy nie jest to ich pierwsza pociecha, bo gdy jest to pierworodny maluch, to jednak potrzebne jest absolutnie wszystko. Na pewno nie można oszczędzać na pieluszkach dla dziecka, bo co zaskakujące propozycje poszczególnych producentów różnią się i niektóre są bardziej, a inne mniej chłonne. A przecież trzeba zadbać o to, by już na samym początku dziecko nie dorobiło się odparzeń i podrażnień. Warto zatem wybierać te najbardziej polecane do wrażliwej skóry i kupić kilka pojedynczych paczek różnych producentów, by sprawdzić, na które skóra malucha najlepiej reaguje i które przy tym są najbardziej chłonne. Przydadzą się też pieluszki tetrowe wielorazowego użytku. One są prawdziwym niezbędnikiem, bo przydają się też na przewijakach czy w czasie gdy dziecku musi odbić się po posiłku. Wtedy takową pieluszkę kładzie się na ramieniu. Pieluszki tetrowe, podobnie jak pampersy muszą być najwyższej jakości.
Wybieraj najwyższej jakości ubranka dziecięce, choć w tym przypadku jest sposób na oszczędności
Już wiesz, że na pieluszkach nie zaoszczędzisz, choć te wielorazowego użytku oszczędzą nieco Twój portfel. Na pewno nie należy kupować także ubranek dziecięcych niższej jakości. Powinny być to produkty certyfikowane Oeko Tex-100. czyli wykonane z najwyższej jakości bawełny. Jednak tu akurat jest pewne pocieszenie, w końcu takie można znaleźć wśród ubranek używanych po starszym dziecku czy otrzymanych od członków rodziny, których maluchy już wyrosy z okresu niemowlęctwa. Ostatecznością są second-handy. W każdym takim przypadku trzeba oczywiście pamiętać o wypraniu odzieży używanej przed użyciem w proszku hipoalergicznym. Co ważne, to samo należy zrobić z odzieżą nową przed założeniem na skórę dziecka. Na proszku hipoalergicznym też nie można oszczędzać.
Nie oszczędzaj na systemach monitorowania oddechu dziecka i wybierz te sprawdzone przez innych rodziców
Warto przy tej okazji wspomnieć o systemach monitorowania oddechu, które może nie są tradycyjnymi elementami wyprawki. Niemniej jednak wielu rodziców zdaje sobie sprawę, jak dużym zagrożeniem jest SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej i w takie systemy inwestują. Oczywiście monitor oddechu musi być najwyższej jakości. Powinien być wyczulony na możliwość zadławienia się dziecka czy blokady górnych dróg oddechowych. Wysokiej jakości urządzenie zmniejsza częstotliwość fałszywych alarmów, a jednocześnie w porę informuje o zagrożeniach.
Dedykowane kosmetyki, ale i witaminy są absolutnie niezbędne
Warto pamiętać także o odpowiednich kosmetykach. Oliwki dla dzieci do kąpieli, które jednocześnie mogą służyć jako szampony do włosów to dobry wybór dla delikatnej skóry maluszka. Warto wybrać też odpowiednią wanienkę z wkładką, dzięki której kąpanie będzie bezpieczne. Mokre chusteczki do przewijania, zasypki, a także kremy na odparzenia to elementy, których nie może zabraknąć. Nie można oszczędzać też na witaminach. Dla noworodków szczególnie ważne jest regularne przyjmowanie witaminy D, którą można podawać w kropelkach.
Pamiętaj o uniwersalnych kocykach dla niemowląt
Kocyki dla niemowląt, z których możesz robić rożki, korzystać z nich na przewijakach i w kojcach dla dzieci to absolutne must have. Taki kocyk zabierzesz też ze sobą na spacer z dzieckiem w wózku, by zapewnić mu komfort termiczny. Oczywiście kocyki powinny być wykonane z wysokiej jakości naturalnego materiału o miękkiej strukturze. Przy użyciu odpowiedniej wielkości kocyka można zawinąć dziecko w rożek i nie trzeba korzystać z gotowych modeli, a tym samym można zaoszczędzić. Kocyk rozłożysz na ziemi zamiast kojca, a maluch będzie mógł na nim raczkować, leżeć i bawić się zabawkami.
Zabawki rozwijają już od pierwszych chwil życia, dlatego postaw na bujaczki i czarno-białe książeczki. Oszczędności są możliwe, gdy takie rzeczy otrzymasz od znajomych czy rodziny albo masz je po starszym rodzeństwie malucha. Na dziecku w pierwszych miesiącach życia naprawdę trudno jest oszczędzać.