Nie kieruj się wyłącznie niską ceną wynajmu
Dla wielu właścicieli firm budowlanych oraz podwykonawców najważniejszym wyznacznikiem dobrej wypożyczalni sprzętu jest wyłącznie atrakcyjna cena najmu. Fakt, koszty są bardzo istotną kwestią, zwłaszcza przy realizacji poważniejszych inwestycji, jednak nie tylko finanse powinny decydować o wyborze najlepszego usługodawcy. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że zachęcające oferty będą zawierały w sobie ukryte opłaty dodatkowe – właśnie dlatego zalecamy, abyś bardzo uważnie czytał warunki zawieranych umów.
W większości przypadków, poza uiszczeniem stosownej opłaty, będziesz musiał również zatroszczyć się o uzupełnienie paliwa oraz wyczyszczenie maszyny przed oddaniem jej w ręce właściciela. Powinieneś też być gotowy na wpłacenie określonej kaucji jeszcze przed samym wynajęciem konkretnego pojazdu – to rodzaj zabezpieczenia finansowego, które zostanie Ci zwrócone w momencie zwrotu wypożyczonego sprzętu w nienaruszonym stanie – wyjaśnia specjalista reprezentujący firmę Bellator, wypożyczalnię maszyn drogowych i budowlanych.
Zwróć uwagę na stan techniczny maszyny
Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy interesująca Cię maszyna spełnia Twoje wymagania – zarówno pod względem swoich parametrów, jak również stanu technicznego. Tylko w pełni sprawny pojazd zapewni wydajną, bezpieczną i bezawaryjną pracę. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest dokładne sprawdzenie konkretnego sprzętu oraz poproszenie obsługi o zaprezentowanie jego funkcjonowania. Takie oględziny pozwolą Ci na wykrycie ewentualnych uszkodzeń mechanicznych czy problemów w działaniu.
Wszystkie zauważone usterki należy zapisać w umowie najmu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za szkody, których sam nie wyrządziłeś. Warto sprawdzić też, czy pojazd ma aktualny przegląd techniczny, najlepiej potwierdzony przez państwowe służby, a nie tylko zakładowych mechaników.
Dopilnuj, aby umowa wypożyczenia sprzętu była szczegółowa
Umowa wypożyczenia to dokument, który określa wszystkie kwestie dotyczące wynajmu maszyn drogowych i budowlanych. Ważne, aby pismo zawierało jak najwięcej istotnych informacji, ponieważ dzięki temu zabezpieczy zarówno Ciebie, jak i firmę wypożyczającą sprzęt przed ewentualnym oszustwem czy nieprzewidzianymi wydarzeniami.
W dobrej umowie wypożyczenia muszą znaleźć się takie informacje, jak:
- dane o wypożyczalni oraz podmiocie wypożyczającym sprzęt, czyli najemcy,
- dokładna data zawarcia umowy oraz czas jej trwania,
- określenie maszyn i sprzętów, które są objęte umową (poza samą nazwą, w dokumencie powinny znaleźć się numery seryjne lub rejestracyjne danych pojazdów),
- adnotacje dotyczące stanu technicznego sprzętu, tj. spis wszystkich usterek, defektów lub nieprawidłowości w działaniu,
- koszt najmu,
- dokładne postępowanie w razie wystąpienia awarii, uszkodzenia lub zgubienia wypożyczonej maszyny,
- warunki odstąpienia od umowy.
Dopytaj o transport
Duże maszyny budowlane i drogowe, takie jak np. układarki mas bitumicznych, koparki czy walce, mogą być kłopotliwe w transporcie. Jeżeli nie dysponujesz więc własnymi pojazdami, które będą w stanie dostarczyć wypożyczony sprzęt na plac budowy, to sprawdź, czy zajmie się tym wypożyczalnia. Nie musisz się jednak martwić na zapas – w większości przypadków firmy oferujące wynajem maszyn zajmują się wszystkimi kwestiami logistycznymi, wliczając je do końcowego kosztu skorzystania z usług.
Zanim zdecydujesz się jednak na powierzenie przewozu wypożyczalni, warto sprawdzić, ile dokładnie Cię to wyniesie. Niektóre firmy nie są po prostu zbyt uczciwe i wyraźnie zawyżają koszt transportu.
Sprawdź zgodność sprzętu podczas odbioru
Ostatnim krokiem przed skorzystaniem z wynajętego sprzętu jest dokładne sprawdzenie jego zgodności z zapisami umowy. Kiedy pojazd zostanie więc do Ciebie dostarczony, to musisz wnikliwie skontrolować jego wszystkie parametry oraz ocenić je w kontekście wcześniejszych ustaleń. Mowa tutaj m.in. o rodzaju maszyny, jej stanie technicznym, a także numerach seryjnych oraz rejestracyjnych. Wszelkie niezgodności powinieneś niezwłocznie zgłosić do wypożyczalni.
Jedna myśl nt. „Na co zwrócić uwagę przy wynajmie używanych maszyn drogowych i budowlanych?”
Bardzo przydany artykuł 🙂