Menu

Mycie stolarki okiennej. O czym warto pamiętać?

10 stycznia 2022 - Usługi
Mycie stolarki okiennej. O czym warto pamiętać?

Artykuł partnera.

Mycie okien w warunkach domowych nie jest niczym skomplikowanym – zwłaszcza gdy ma się do wyczyszczenia jedno lub kilka okien na tym samym piętrze. Problem zaczyna się wtedy, gdy trzeba umyć stolarkę okienną na bardzo wysokich piętrach od zewnątrz, a bezpośredni dostęp do wnętrza nie jest możliwy. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Czy zainwestowanie w usługi firmy pracującej na wysokościach będzie jedynym rozwiązaniem?

Wysokościowe mycie stolarki okiennej – w jaki sposób to robić?

Istnieją dwie metody wysokościowego mycia stolarki okiennej. Jedna z nich to metoda alpinistyczna, gdzie wykorzystuje się uprzęże stosowane przez alpinistów wspinających się po górach. W tym przypadku konieczne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników wykonujących takie prace. Dodatkowo mogą się one odbywać wyłącznie na budynkach nie wyższych niż 60 metrów.

Nowszą metodą, która umożliwia mycie stolarki okien nawet na wyższych piętrach, jest stosowanie podnośników, zwłaszcza koszowych. Wykorzystuje się je m.in. do czyszczenia okien i szklanych elewacji. Ruchomy podest roboczy umożliwia swobodne poruszanie się pracownika, który może dotrzeć w każde miejsce szyby, a więc usunąć z nich kurz, pył czy przebarwienia. Mycie elewacji szklanych na podnośniku koszowym wiąże się nie tylko z czyszczeniem szyb, ale także ram, parapetów, ościeżnic czy systemów osłonowych.

Kto może myć stolarkę okienną na podnośnikach koszowych?

Podnośnik koszowy może obsługiwać tylko osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia, a także świadectwo kwalifikacyjne. Korzystanie z takiego rodzaju podnośnika wymaga znajomości, jak i stosowania zasad BHP. To czynności, które uznaje się za niebezpieczne, dlatego mogą ją wykonywać osoby, u których lekarz stwierdził brak przeciwwskazań do pracy na wysokościach powyżej 3 metrów. W tym przypadku ważne jest także aktualne szkolenie BHP i PPOŻ.

Pracownik przed przystąpieniem do pracy musi zostać wyposażony przede wszystkim w hełm oraz sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Firma, która wykonuje usługi mycia stolarki okiennej, gwarantuje zawsze własny sprzęt do czyszczenia, łącznie z płynami, preparatami i gąbkami. Na lubelskim rynku profesjonalne usługi mycia szklanych elewacji wykonuje firma Maj-Max, która istnieje od 2001 roku.

Szklanej elewacji nie powinny myć osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia, uprawnień, jak i sprzętu. To dlatego warto zlecić to zadanie sprawdzonej, profesjonalnej firmie zajmującej się myciem stolarki okiennej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.