Palisada ogrodowa to rozwiązanie, które nie tylko wpływa na estetykę działki, ale również posiada walor praktyczny. Jej montaż nie jest trudny, warto jednak pamiętać o stosowaniu się do kilku podstawowych zasad, które przedstawiamy poniżej. Pracę ułatwi z pewnością właściwe dobranie elementów palisady do potrzeb naszego ogrodu. Zapraszamy do zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest stylizacja ogrodu za pomocą betonowych obrzegowań!
Palisada ogrodowa – jakie jest jej zastosowanie?
Obok kostki betonowej palisada jest najczęściej stosowanym elementem służącym uporządkowaniu przestrzeni w prywatnych ogrodach i na publicznych terenach zielonych. Służy ona przede wszystkim łączeniu powierzchni znajdujących się na różnych poziomach i zachowaniu ich w odpowiedniej formie. Dzięki obrzegowaniom ziemia nie osuwa się nawet w wyniku intensywnych opadów. W naszym ogrodzie palisadę możemy wykorzystać do odgrodzenia rabat czy krzewów. Możemy znaleźć elementy w różnych wzorach i kolorach, dzięki którym naszą działkę zmienimy w interesującą wizualnie mozaikę.
Przygotowanie prac montażowych
To, w jaki sposób będziemy montować palisadę, w dużej mierze zależy od rodzaju gleby. Sposób działania będziemy musieli zmienić, jeśli przyjdzie nam zmierzyć się z gruntem zawierającym glinę i nieprzepuszczającym wody. Podbudowa musi być bowiem całkowicie płaska. Na niej będziemy wylewać fundament z betonu gęstoplastycznego. Jego grubość zależna jest oczywiście od wysokości elementów palisady ogrodowej. Eksperci jako ogólną zasadę przyjmują, że w fundamencie powinna znaleźć się trzecia ich część. W niektórych przypadkach – na przykład wtedy, gdy pracujemy na terenie podmokłym – można tę głębokość zwiększyć o kilka-kilkanaście centymetrów. Pomóc może również wykonanie drenażu, który odprowadzi stanowiącą niebezpieczeństwo dla naszej konstrukcji wodę.
Właściwa część montażu palisady ogrodowej
Przy ustawianiu poszczególnych elementów palisady ogrodowej w fundamencie najważniejsze jest zachowanie odpowiednich odległości. Jeśli zapomnimy o dokładności w tym aspekcie, efektem będzie przechył całości konstrukcji w którąś ze stron. Im wyższa palisada, tym większą trudność sprawia jej poziomowanie. Braki w precyzji wykonania mogą w wieloletniej perspektywie skutkować osuwaniem się ziemi.
Tylko dobrze zamontowana palisada ogrodowa będzie spełniała obie swoje funkcje: estetyczną i praktyczną. Za jej pomocą z nieuporządkowanej przestrzeni możemy uczynić pełen harmonii, kolorowy ogród, który będzie sprzyjał rekreacji i odpoczynkowi. Do dzieła!