Menu

Medium filtracyjne do akwarium. Charakterystyka

28 grudnia 2021 - Lifestyle
Medium filtracyjne do akwarium. Charakterystyka

Artykuł partnera.

Medium filtracyjne do akwarium usuwa niepotrzebne substancje w wodzie i poprawia jej skład. Istnieje kilka metod filtracji wody, a do każdej techniki dedykowane jest inne medium filtracyjne. Sztuczny system filtracyjny jest oparty na mechanizmach oczyszczania występujących w środowisku naturalnym, w którym rolę medium filtracyjnego odgrywają mikroorganizmy.

Metody filtracji

Wygląd akwarium w znacznej mierze zależny jest od czystości wody. Wysokie stężenia amoniaku będącego pochodną odchodów i resztek obumarłych roślin, powoduje zatrucie ryb i krewetek w akwariach morskich. Z tego powodu integralną częścią każdego akwarium są filtry, które mogą pracować w różny sposób:

Jak podkreślają akwaryści z firmy Reefguard.pl, dla akwarium morskiego dostępne są filtry wewnętrzne, kaskadowe i zewnętrzne. Największą wydajnością i najwyższą jakością cechują się filtry zewnętrzne, które mieszczą sporą ilość medium filtracyjnego. Nie szpecą aranżacji akwarium i zapewniają lepszy przepływ wody.

Media filtracyjne

Integralną częścią filtrów do akwarium są media filtracyjne, których wydajność przekłada się na jakość wody w zbiorniku. Do filtrów zewnętrznych najczęściej wkładane są specjalne krążki filtracyjne, których kształt pozwala na dokładną absorpcję zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że im wyższa porowatość powierzchni krążków, tym lepsze właściwości filtracyjne mogą osiągnąć. Szerokie strefy tlenowe w chropowatej nawierzchni środków filtracyjnych sprzyjają osadzaniu się pożytecznych bakterii. Porowate media filtracyjne mogą mieć także kształt wałków, kulek i kamyków. Im wyższa porowatość, tym więcej bakterii filtracyjnych może osiedlić się na ich powierzchni.

Mikrokanaliki to idealne miejsce do rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, które rozkładają materię organiczną. Wyłapywane z wody związki chemiczne to doskonała pożywka dla mikroorganizmów. Bakterie filtracyjne przekształcają szkodliwy amoniak w azotyny, a następnie w azotany. Oznacza to, że materia organiczna ulega przekształceniu w nieorganiczną, co przyczynia się do oczyszczenia wody. Oznaką prawidłowo działającego systemu filtracyjnego jest dobra kondycja ryb, przejrzystość wody oraz bujna roślinność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.