Współcześnie rynek oferuje wiele ciekawych i skutecznych rozwiązań w kwestii hydroizolacji. Jednym z nich są masy bitumiczne, które doskonale sprawdzają się podczas wodochronnych izolacji dużych, jak i małych obiektów budowlanych. Dają radę w przypadku izolacji pionowej, jak i poziomej, a ponadto skutecznie oddziałują w przypadku elementów budowli, które bezpośrednio stykają się z gruntem.
Masy bitumiczne – zastosowanie
Masa bitumiczna dyspersyjna świetnie sprawdza się w przypadku hydroizolacji fundamentów oraz ław budynku. Z jej pomocą można stworzyć grube warstwy izolacji, które zabezpieczają tarasy, balkony, piwnice i garaże. Fantastycznie radzą sobie także podczas zabezpieczania stropów garaży podziemnych oraz dachów zielonych czy stropodachów.
Zalety hydroizolacji z masy bitumicznej
Masy bitumiczne charakteryzują się wieloma zaletami. Z powodzeniem chronią budynki i pojedyncze komponenty budowli przed szkodliwym działaniem wody gruntowej i opadowej. Najczęściej można znaleźć na rynku masy, które są materiałami dwukomponentowymi, spełniającymi także zasady izolacji ciężkiej. Do zalet mas bitumicznych, jako materiału hydroizolacyjnego, zaliczamy:
- przenoszenie rys i pęknięć,
- skutecznie i nieskomplikowane łączenie detali, np. przejść rurowych z izolacją powierzchniową,
- bezspoinowość, czyli brak połączeń, które mogłyby być słabym punktem,
- bardzo szybko nabyta odporność na deszcz,
- możliwość układania na wilgotnych podłożach,
- brak konieczności wykonywania tynków na drobnowymiarowych elementach,
- brak możliwości podsiąkania wody, dzięki pełnemu połączeniu z podłożem.
Jak stosować masy bitumiczne?
Stosowanie mas bitumicznych to nie lada wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę niektóre czynniki, w tym chociażby atmosferyczne. Nakładania mas bitumicznych na izolowaną powierzchnię nie powinno odbywać się w temperaturze niższej niż 5 stopni Celsjusza. Pod uwagę trzeba wziąć, iż po położeniu masy nie może zostać ona zmoczona deszczem, zanim nie nabierze odpowiednich dla siebie właściwości.
Masy bitumiczne mogą być nakładane natryskowo, jeśli konsystencja jest odpowiednia. Można również nakładać je za pomocą szpachli. Masy bitumiczne zazwyczaj nakłada się podczas dwóch cykli – tylko wtedy można uzyskać powłoki o równomiernie rozłożonej grubości.
Tego typu masa po nałożeniu powinna mieć minimalną grubość wynoszącą 3 mm. Taka grubość zakładana jest w przypadku naturalnej wilgotności gruntu. W gorszych, bardziej niebezpiecznych warunkach, należy uwzględnić grubość wynoszącą minimum 4 mm.
Żadne miejsce nie może zawierać więcej masy bitumicznej, niż 150% tradycyjnej grubości. Podczas jakichkolwiek przerw należy zwracać uwagę, by w tym miejscu, w którym nastąpiła przerwa, różnica została zredukowana do zera. Pod żadnym pozorem nie można robić przerw nakładając masę na naroża ściany.
Każda wykonana izolacja powinna być zabezpieczona dodatkowo mechanicznie przed uszkodzeniami, które mogłyby zaszkodzić ochronie przeciwwodnej i przeciwwilgociowej. Zazwyczaj w tym charakterze występuje termoizolacja wykonana ze polistyrenu ekstrudowanego.