Menu

Mapa na podstawie Archeologicznych Zdjęć Polski

7 marca 2017 - Turystyka
Mapa na podstawie Archeologicznych Zdjęć Polski

Pod pojęciem Archeologicznego Zdjęcia Polski rozumieć należy przedsięwzięcie, jakie w naszym kraju realizuje się po to, aby znaleźć jak najwięcej stanowisk archeologicznych, zarejestrować je, a następnie nanieść na mapę. Projekt ten ruszył przed ponad trzydziestoma laty. Jego koordynatorami są wojewódzcy konserwatorzy zabytków. Zebrane w taki sposób informacje trafiają do znajdującego się w Warszawie Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Do poszukiwania archeologicznych stanowisk wykorzystywane są rozmaite metody. Aczkolwiek tą stosowana zdecydowanie najczęściej są badania powierzchniowe polegające na uważnym monitorowaniu zaoranych pól w okresach wiosennym oraz jesiennym.

Dla idei

Przed kilkoma laty zostały poczynione kroki ku temu, aby na podstawie pozyskanych informacji stworzyć bazę elektroniczną – jest nią System Informacji Geograficznej, dzięki któremu mapy archeologicznych stanowisk mogą być szybko dostępne. Oczywiście, nie dla wszystkich – ze względu na osoby poszukujące skarbów. Badania powierzchniowe określane są także mianem prospekcji powierzchniowej. Jest to jedna z metod stosowanych w pracy przez archeologów – używa się jej najczęściej. Ponadto jest także najprostsza i najmniej skomplikowana. Sprowadza się do bardzo szczegółowego i dokładnego przeszukania podlegającego badaniom obszaru po to, ażeby odkrywać te zabytki, które są widoczne.

Znaleźć „skarb”

Badania tego rodzaju należą do metod niedestrukcyjnych. Pozwalają zarówno na odnajdywanie zupełnie nowych stanowisk, jak też i na pogłębianie wiedzy odnośnie tych już odkrytych, przez co możliwe jest ich lepsze poznanie. Prowadzi się je jedynie w porach wiosennej oraz jesiennej- a to z tego względu, iż wówczas pola są już zaorane, nie ma na nich żadnej roślinności, dzięki czemu obiekty poszukiwań archeologicznych są widoczne w najlepszym stopniu. Kiedyś, przed wieloma laty, archeolodzy takiego rodzaju badania prowadzili na zasadzie wybiórczości. Przeszukiwali przeważnie nieduże tereny. Teraz prowadzi się je na szeroką skalę.

Jedna myśl nt. „Mapa na podstawie Archeologicznych Zdjęć Polski

Ula

Fajny projekt, mam nadzieję, że nie umrze śmiercią naturalna jak kilka innych również fajnych i ciekawych pomysłów.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.