Menu

Łupież biały i inne jego odmiany

7 grudnia 2021 - Zdrowie
Łupież biały i inne jego odmiany

Łupież kojarzy raczej każdy z nas – są to białe fragmenty martwego naskórka, odrywające się z naszej skóry i osadzające się na włosach. Nie jest to może szczególnie niebezpieczne schorzenie, ale z całą pewnością nie jest estetyczne i potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Łupież biały nie jest jednak jedynym wariantem tej choroby – niektóre z nich bywają bardziej uporczywe i są w stanie doprowadzić nawet do wyłysienia. Jakie są inne rodzaje łupieżu i co na wypadanie włosów można zastosować, jeśli nas dotkną?

Łupież – skąd się bierze to schorzenie?

Łupież jest jednym ze schorzeń skóry, które dotykają nas najczęściej. Nie jest on może szczególnie niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale znacząco może wpłynąć na samopoczucie, komfort i pewność siebie. Przyczyna występowania łupieżu nie jest do końca zdefiniowana. Chociaż wiemy, że bezpośredni wpływ na jego pojawianie się ma zbyt szybkie namnażanie komórek naskórka, to nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć ze stuprocentową pewnością na pytanie, co na to wpływa. 

Najbardziej prawdopodobne są tutaj grzyby, czyli drożdżaki, które naturalnie występują na naszej skórze. W wyniku niektórych sytuacji, takich jak chociażby zmiany hormonalne lub niewłaściwa pielęgnacja włosów, organizmy te zaczynają się nadmiernie namnażać i tym samym powodować problemy ze skórą głowy.

Łupież – jakie rodzaje tego schorzenia mogą nas dotknąć?

Łupież biały, pomimo tego, że jest najczęściej spotykanym wariantem tego schorzenia, nie jest jedynym rodzajem łupieżu. Z jakimi odmianami tej choroby może przyjść nam się jeszcze zmierzyć? Są to przede wszystkim:

Co na wypadanie włosów przy łupieżu?

Jak widać, atakujący nas łupież może przybierać różne formy. O ile w niektórych przypadkach niezbędna będzie wizyta u specjalisty, to powinniśmy pamiętać, że czasami łupież ustępuje po odpowiednim dbaniu o naszą skórę głowy. Już sama zmiana szamponu na przeciwłupieżowy lub po prostu lepiej dostosowany do naszych potrzeb jest w stanie pomóc nam pożegnać się z łupieżem.

Jeśli w wyniku łupieżu dotknie nas łysienie, obok witamin z grupy B możemy zastosować szampony z minoksidilem. To substancja wzmacniająca porost włosów, która może się nam przydać właśnie w takich przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.