Menu

Kredyt dla rolnika, czyli na co może być spożytkowany kredyt

19 sierpnia 2019 - Finanse
Kredyt dla rolnika, czyli na co może być spożytkowany kredyt
Rolnicy to dość specyficzna grupa kredytobiorców, której wymagania finansowe kształtują się w sposób bardziej niestandardowy niż zwykłego przedsiębiorcy. W związku z wieloma zmiennymi, które mają ostateczny wpływ na dochody z gospodarstwa, kredyt dla rolnika często jest jedyną realną szansą zarówno na jego dalszy rozwój, jak i na pokonanie bieżących problemów finansowych.

Kredyt dla rolnika – pieniądze na bieżące potrzeby

Kredyt dla rolnika często może być potrzebny w sytuacji, gdy niezbędne będzie pokrycie bieżących wydatków. W jaki sposób może dojść do zmniejszenia płynności finansowej? Wystarczy, by wcześniejszy sezon – np. z powodu nieurodzaju – był zbyt słaby, by umożliwić pełną realizację aktualnych planów. W takich warunkach bieżąca działalność może stanąć pod dużym znakiem zapytania.

Sytuacja ta mogłaby doprowadzić do załamania się gospodarstwa i utraty jakiejkolwiek wyporności finansowej. Kredyt w takiej sytuacji może być jedynym realnym ratunkiem i jedynym wyjściem z opresji. Na co więc konkretnie może zostać przeznaczony?

Ratunek dla podstawowych wydatków

Wielkim problemem każdego gospodarza może być brak podstawowych środków do prowadzenia interesu. Kredyt dla rolnika może być więc przeznaczony np. na zakup drogiego paliwa do maszyn (których w przypadku dużego przedsiębiorstwa może być wiele), na zakup środków ochrony roślin, czy też na konserwację i naprawę dotychczasowego sprzętu.

Kredyt często jest też przeznaczany chociażby na opłacenie dodatkowej siły roboczej, a nawet na zakup wystarczającej ilości nasion czy sadzonek. Niestety: takie sytuacje mogą się zdarzyć po okresach suszy czy powodzi, kiedy kondycja finansowa gospodarstwa zawsze jest bardzo zachwiana.

Kredyt na rozwój

Każdy przedsiębiorca, w tym także przedsiębiorca prowadzący gospodarstwo rolne, powinien myśleć o rozwoju. Pozwala on zarówno na zwiększenie rocznego dochodu, jak i umożliwia zachowanie większej stabilizacji finansowej – również w przypadku gorszego niż zwykle sezonu. Jeżeli istnieje realna perspektywa poprawy funkcjonowania całego Twojego gospodarstwa, warto z takiej szansy skorzystać.

Należy jednak pamiętać, by mocno rozważyć tak odważne ruchy – np. w sytuacji mniejszego przypływu funduszy, niż pierwotnie zakładałeś. Jeżeli realnie zastanawiasz się nad zaciągnięciem zobowiązania, a chociażby rok wcześniej Twoje gospodarstwo dotknęła klęska żywiołowa, zdecydowanie lepiej zrobisz inwestując pieniądze w jego odbudowę.

W co inwestować?

Przede wszystkim kredyt dla rolnika może być przeznaczony na powiększenie gospodarstwa. Dodatkowe hektary zwiększają produktywność, tym samym poszerzając spektrum działania przedsiębiorcy. Ponadto, kredyt często przeznaczany bywa na zakup np. nowych maszyn rolniczych, w przypadku gdy dotychczasowe są już nieefektywne lub zbyt drogie w utrzymaniu.

Jeżeli zdecydowałbyś się na powiększenie przedsiębiorstwa, koszty będą rosły wykładniczo: dodatkowe hektary mogą bowiem wymagać dodatkowej maszyny, czy też dodatkowych rąk do pracy. W danym sezonie zwiększy się też koszt zakupu sadzonek czy nasion. Często więc, kredyt będzie jedyną realną szansą na kosztowne poszerzenie działalności, co jednak przyniesie wymierne zyski w przyszłości.

Kredyt także dla rolnika

Kredyt dla rolnika jest naturalnym sposobem finansowania gospodarstwa rolnego. Najczęściej przeznaczany jest albo na pokrycie bieżących zobowiązań, albo na inwestycje w rozwój przedsiębiorstwa. Ważne jednak, by kredyt był pobierany adekwatnie do zaistniałych okoliczności i był rozsądnie wydatkowany, bowiem działalność rolnicza jest nieprzewidywalna i często niepewna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.