Menu

Koszt budowy małego domu do 80 m2 – szacunki i wyliczenia na 2021

18 lutego 2021 - Budownictwo
Koszt budowy małego domu do 80 m2 – szacunki i wyliczenia na 2021

W związku z kryzysem związanym z pandemią koronawirusa, wiele branż zmaga się obecnie z zapaścią – najciężej sprawa zdaje się wyglądać w sektorze usług, a tuż po wprowadzeniu kwarantanny w marcu 2020 roku przewidywano, że równie ciężko poradzi sobie rynek budowlany. Rzeczywistość okazała się nieco bardziej optymistyczna, zwłaszcza dla budownictwa mieszkalnego. Poznaj trendy związane z budową małych domów, których powierzchnia nie będzie przekraczać 80 m2.

Współczesne problemy branży budowlanej

Wprowadzenie kwarantanny i zaostrzenie reżimu higieniczno-sanitarnego było koniecznym krokiem w walce z koronawirusem, jednak wpłynęło negatywnie na niemal wszystkie branże, w tym tę budowlaną. Inwestorzy planujący budowę domów musieli wstrzymać swoje działania, a dotychczas realizowane projekty zmagają się ze znacznymi opóźnieniami. Stąd firmy – zarówno zlecające, jak i zajmujące się podwykonawstwem – muszą ostrożnie dobierać przyszłe zlecenia, co znacząco wpływa na dostępność nowych domów, na które popyt wcale nie zmalał.

Budowy domu w pandemicznej rzeczywistości

Wbrew przewidywaniom analityków, mimo pandemii ludzie przeprowadzają się i szukają nowych miejsca na swoje lokum, a wielu z nich planuje budowę swojego własnego domu, nawet jeśli dysponują niewielką działką. Wiele osób prywatnych czy inwestorów decyduje się na gotowe projekty małych domów – domoweklimaty.pl, które pod względem komfortu użytkowania czy jakości wykonania, nie odstają od dużych budynków, których powierzchnia przekracza 140 m2.

Budowa małego domu w 2021 roku – jakie trendy są dominujące?

Wraz z popularyzacją stylu eko coraz więcej osób decyduje się na domy zbudowane w tym właśnie nurcie, co w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie prąd elektryczny. Zastosowanie alternatywnych źródeł pozyskiwania energii cieplnej (piece gazowe, pompy gruntowe, kolektory słoneczne) czy elektrycznej (instalacja fotowoltaiczna) pozytywnie wpływa na środowisko, a do tego czyni dom bardziej nowoczesnym i komfortowym. Przy okazji budowy małego domu, którego powierzchnia nie będzie przekraczać 80 m2, dobrze jest również zdecydować się na szczelną izolację termiczną zapobiegającą wydostawaniu się ciepła na zewnątrz.

mały dom

Projekty małych domów – czym będą charakteryzować się nowo powstające konstrukcje?

Choć pandemia znacząco odbiła się na branży budowlanej, a także oferowanych cenach, warto pamiętać, że same projekty domów nie zmieniły się zanadto. Stąd w przypadku małych działek ciągle będzie liczyło się takie wykorzystanie dostępnej przestrzeni, by dom był jak najbardziej komfortowy i funkcjonalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.