Menu

Kiedy warto zdecydować się na pompę głębinową?

30 sierpnia 2021 - Budownictwo
Kiedy warto zdecydować się na pompę głębinową?

Nie każda działka jest podłączona do sieci wodociągowej. Jak w takiej sytuacji zapewnić domownikom ciągłość w dostawach wody? Rozwiązaniem może okazać się zamontowanie pomp głębinowych w studniach. Urządzenia tego typu z atestem przeznaczone są do pompowania czystej wody, która może być wykorzystana do picia. Kiedy warto zainwestować w zakup profesjonalnej pompy głębinowej?

Gdzie montuje się pompy głębinowe?

Główne zadanie pomp głębinowych to wypompowywanie wody z bardzo dużych głębokości. Najczęściej montuje się je w studniach głębinowych o następujących średnicach: 90, 100, 125, 160 bądź 225 cm. Decydując się na zakup konkretnego urządzenia, należy dokładnie wykonać pomiary. Jeśli kupimy za duży sprzęt, pompa może zakleszczyć się w studni.

Urządzenie może być także umiejscowiona w studniach kręgowych, ale w tym wypadku należy spełnić pewne warunki umożliwiające poprawne funkcjonowanie maszyny. Pompa głębinowa musi być wtedy zamontowana w rurze osłonowej. Drugi sposób to zastosowanie specjalnego płaszcza chłodzącego, o który opiera się cała konstrukcja wraz z pompą.

Zastosowanie pomp głębinowych

Urządzenia tego typu wyróżniają się uniwersalnością. Wypompowaną ze studni wodę można wykorzystać do picia czy podlewania ogrodu. Eksperci z firmy Dambat specjalizującej się w produkcji pomp i akcesoriów wyjaśniają, gdzie sprawdzą się profesjonalne sprzęty:

Pompy głębinowe ze specjalnymi atestami służą do dostarczania wody pitnej. Montowane są nie tylko na małych działkach letniskowych czy przy domkach jednorodzinnych. W związku z tym, że na rynku dostępne są sprzęty o różnych parametrach, można je wykorzystywać także w instalacjach wodociągowych oraz systemach nawadniania w większych firmach czy budynkach użyteczności publicznej. Coraz częściej pompy głębinowe stanowią część instalacji przeciwpożarowych.

Zalety pomp głębinowych

Pompy głębinowe charakteryzują się wysoką wydajnością. Jeśli parametry zostały odpowiednio dobrane do wielkości studni, sprzęt dostarczy wodę, którą można wykorzystać do picia, mycia się czy prania. Maszyny nie generują uciążliwych dźwięków, dzięki czemu nie zakłócają normalnego funkcjonowania w domach jednorodzinnych czy na działkach letniskowych. Warto pamiętać, że powinny znajdować się pod powierzchnią wody. W przeciwnym razie może dojść do suchobiegu, czyli pracy na sucho, co wiąże się z awariami silnika. Nowoczesne urządzenia są także energooszczędne, co oczywiście odgrywa bardzo dużą rolę przy ciągłym trybie pracy.

Jedna myśl nt. „Kiedy warto zdecydować się na pompę głębinową?

Konrad Łukaszewski

Bardzo ciekawy artykuł.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.