Menu

Kiedy opłaca się zainwestować w farmę fotowoltaiczną?

28 lutego 2022 - Biznes
Kiedy opłaca się zainwestować w farmę fotowoltaiczną?

Artykuł sponsorowany.

Większość z nas kojarzy fotowoltaikę z kilkoma panelami, znajdującymi się na dachu domu lub budynku użyteczności publicznej. Światło słoneczne można jednak wykorzystywać na większą skalę – budując farmy fotowoltaiczne. Takie inwestycje to doskonały sposób na zagospodarowanie gruntów niskiej jakości, które nie są zbyt wartościowe z rolniczego punktu widzenia.

Realizacją inwestycji w fotowoltaikę na większą skalę zajmuje się firma Rawicom, która buduje farmy o mocy powyżej 50 kWp. Dawniej w tak duże instalacje fotowoltaiczne inwestowali głównie dostawcy energii elektrycznej. Sytuacja stopniowo się jednak zmienia, a w Internecie możemy znaleźć wiele ogłoszeń, w których ktoś oferuje dzierżawę działki pod budowę instalacji fotowoltaicznej lub szuka odpowiedniego gruntu pod inwestycję.

Żeby zarabiać na farmie PV trzeba oczywiście liczyć się ze wszystkimi możliwymi kosztami. Można podzielić je na trzy grupy: koszty inwestycyjne, eksploatacyjne i kapitału. Od lat koszty fotowoltaiki spadały, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że podzespoły są coraz droższe. Nie oznacza to oczywiście, że inwestycja jest nieopłacalna, ale czas jej zwrotu może się wydłużyć. Podczas kalkulacji pod uwagę trzeba wziąć również koszty eksploatacyjne, czyli dzierżawę działki, podatki, serwis oraz działanie farmy np. oświetlenie czy monitoring. Trzeba również wziąć pod uwagę również koszty kapitału – ewentualny kredyt, odsetki oraz możliwość uzyskania dofinansowania.

Rentowność dużych instalacji fotowoltaicznych

Wszyscy inwestorzy zadają sobie jednak pytanie, na ile farmy fotowoltaiczne na terenie Polski są rentowne. Wbrew obawom wielu osób, nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające, żeby opłacało się inwestować w fotowoltaikę. Ilość produkowanej energii jest jednak zależna od regionu. Na południowym wschodzie instalacja takiej samej wielkości wyprodukuje więcej prądu niż na północnym zachodzie. Nie oznacza to, że w niektórych regionach nie warto inwestować w fotowoltaikę, ale po prostu trzeba dostosować wielkość i typ paneli słonecznych do dostępności światła w konkretnej lokalizacji. Specjaliści Rawicom przeprowadzają wnikliwy audyt, który pozwala stworzyć instalację idealnie dopasowaną do konkretnego miejsca.

Czerpanie korzyści z fotowoltaiki, niezależnie od lokalizacji, jest możliwe, ponieważ na jej wydajność nie wpływa wyłącznie nasłonecznienie. Znaczenie mają też zastosowane technologie, ponieważ panele różnią się od siebie pod względem parametrów, dlatego tak ważny jest wybór najlepszego rozwiązania. Do uzyskania pełnej wydajności konieczny jest też dobry plan instalacji np. ustawienie paneli pod odpowiednim kątem. Tak istotny jest więc szczegółowy audyt przeprowadzony przez instalatora.

Odnawialne źródła energii dają przedsiębiorcom szerokie perspektywy rozwoju. Warto więc zastanowić się nad wykorzystaniem nieużytków do produkcji taniego, ekologicznego prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.