Im wyższa temperatura wokoło, tym krótsze spodenki chciałoby się nosić. Mężczyźni również lubią pokazywać nogi, szczególnie w lecie. Jednak nie każde spodenki są odpowiednie dla każdego mężczyzny. Wiele zależy od typu sylwetki, a także okazji. W męskiej szafie nie powinno zabraknąć krótkich spodenek. Jednak kluczowy jest ich fason i długość, a także wygoda w noszeniu. Na co powinieneś zwrócić uwagę w przypadku wyboru spodenek?
Czy spodenki męskie są modne?
Krótkie spodenki męskie mają złą reputację, porównywalną z koszulami z krótkim rękawem. Prawdopodobnie problem tkwi w historii mody. Przez długi czas krótkie spodenki nosili tylko mężczyźni, którzy przedkładali wygodę nad styl — woleli pokazywać nogi, niż ryzykować uderzenia gorąca w długich spodniach. W związku z tym wygląd szortów i krótkich spodenek był bardziej praktyczny, zupełnie nieinspirowany aktualnymi trendami.
Chociaż w ciągu ostatnich kilku dekad zasady dotyczące ubioru znacznie się zmieniły (nawet ikony stylu zaczęły publicznie odsłaniać kolana), nadal wiele osób uważa, że szorty są nieseksowne i nie są modne. Jednak to całkowity błąd. Spodenki od dawna mają stałe miejsce w modzie — i dlatego są dostępne w tak wielu różnych, fasonach i wzorach. Bez trudu można znaleźć idealną parę szortów na każdą okazję. Spodenki nie są już tylko dla dzieci i działkowiczów, są dla każdego.
Klasyka do kolan
Klasyka to spodenki, które kończą się tuż nad kolanem. Są również nazywane bermudami. Te spodnie są najczęściej wybierane przez dojrzałych mężczyzn. Młodsi mogą nadać tym nieco dłuższym spodenkom modny akcent, dwukrotnie podwijając dół spodni i wybierając model o raczej wąskim kroju. Nieco dłuższy fason spodenek jest idealny również dla „twardzieli”. Warto zawsze zwracać uwagę jak spodenki układają się na pośladkach i w kroku.
Bezpieczna długość
Model spodenek, który w ostatnich latach ma dość ugruntowaną pozycję to spodenki, mające długość, kończącą się w połowie uda. Odpowiada to mniej więcej szerokości dłoni powyżej kolana. Krój jest nieco węższy, a dzięki skróconej nogawce także nieco modniejszy od klasycznego modelu bermudów. Tutaj również należy zwrócić szczególną uwagę na siedzenie. Niestety za duże spodenki nie podkreślają sylwetki, a przeciwnie — szkodzą jej. Nie mogą być opięte, a pas nie powinien się wcinać, a nogawki spodni muszą również zapewniać wystarczającą swobodę ruchów.
Wersja dla odważnych
Najbardziej odważna wersja spodenek to oczywiście również najkrótszy model. Nogawka spodni sięga tuż powyżej połowy uda. Krótkie szorty to zdecydowanie propozycja dla mężczyzn nieco odważniejszych, którzy lubią eksperymentować z długością tej części garderoby.
Taki model jest polecany dla panów o raczej szczupłej sylwetce.
Odpowiedni fason
Idealne spodenki męskie powinny mieć fason jak długie spodnie, w których po prostu odcięto część nogawek. Jednak najważniejszym obszarem, na który należy zwrócić uwagę podczas przymierzania szortów, są pośladki. Spodenki muszą dobrze pasować, nie mogą być ani zbyt opięte, ani workowate.
To samo dotyczy szerokości — skinny są zazwyczaj niewygodne. Lepiej wybrać szerszy model.
Jeśli natomiast szukasz czegoś o swobodnym kroju, wtedy ważna jest tylko długość. Każdego lata podlega to dużym wahaniom trendów.
Jedna myśl nt. „Jakie są rodzaje i fasony krótkich spodenek męskich?”
Uwielbiam spodenki. Nie rozumiem mężczyzn, który w upalne dni noszą długie spodnie, bo się niby wstydzą, ale w sumie każdy nosi to co mu najbardziej odpowiada 🙂