Menu

Jakie produkty automatyki budynkowej musisz mieć w swoim domu?

18 kwietnia 2019 - Technologia
Jakie produkty automatyki budynkowej musisz mieć w swoim domu?

Nowoczesne domy wyposażone w systemy inteligentnego sterowania, to wygoda na co dzień i wymierne korzyści finansowe. Zobacz, jakich produktów automatyki budynkowej nie może zabraknąć w twoim domu.

1. Wyłączniki zmierzchowe

Przydają się, jeśli twój ogród, podwórko lub podjazd mają być oświetlone przez całą noc. Wyłączniki zmierzchowe aktywują się automatycznie, gdy natężenie światła słonecznego spadnie do predefiniowanej wartości. Dezaktywują po zwiększeniu natężenia nasłonecznienia. W praktyce oznacza to włączanie się systemu oświetlenia o zmierzchu i wyłączania nad ranem. To rozwiązanie pozwala na oszczędności energii elektrycznej, zwłaszcza w sezonie letnim. Nikt nie obudzi się o trzeciej nad ranem, by wyłączyć oświetlenie podjazdu.

2. Czujniki ruchu

Czujniki ruchu używane są do sterowania oświetleniem w domu i na zewnątrz, a także do monitoringu poszczególnych pomieszczeń. W zależności od zastosowania aktywacja czujnika spowoduje włączenie światła na określony czas lub uruchomi alarm (na przykład w przypadku nieobecności właścicieli domu). Bardzo czułe czujniki potrafią wychwycić minimalny ruch nie tylko bezpośrednio, ale też przez szkło, tworzywo sztuczne czy płytę karton-gips.

3. Automaty schodowe

To dzięki nim można rozwiązać problem z oświetleniem schodów. Automaty schodowe włączają oświetlenie schodów na określony czas. W zależności od potrzeb może to być kilkanaście sekund (minimalnie dziesięć) lub dziesięć minut. Aktywacja automatu odbywa się za pomocą przełącznika światła (należy tu zastosować przełącznik schodowy) lub czujnika ruchu. W tym drugim przypadku światło „zapala się samo”, kiedy wchodzimy na schody. Podobnie jak w przypadku wyłączników zmierzchowych, automaty schodowe w znaczący sposób przekładają się na oszczędność energii elektrycznej.

4. Regulatory temperatury

Kto ma swój dom, ten wie, jak dużo kosztuje ogrzanie go. Największe straty ponosi się na niedopasowaniu temperatury źródła ciepła do warunków panujących w pomieszczeniu. Skutkiem jest przegrzanie domu i wietrzenie w celu obniżenia temperatury. Zastosowanie regulatorów to praktycznie rozwiązanie, pozwalające na dopasowanie temperatury grzejników do temperatury otoczenia. W praktyce: im zimniej w domu, tym kaloryfery grzeją mocniej, wyłączają się po osiągnięciu zdefiniowanej na regulatorze temperatury otoczenia.

Powyższa lista to jedynie propozycje. Więcej urządzeń automatyki budynkowej można znaleźć na https://zamel.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.