Menu

Jakie parametry powinien mieć komin podłączony do kotła na pellet?

6 września 2021 - Budownictwo
Jakie parametry powinien mieć komin podłączony do kotła na pellet?

W dzisiejszych czasach ludzie poszukują coraz bardziej efektywnych metod grzewczych, które będą nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale także bezpieczne dla środowiska naturalnego. Z tego powodu rosnącą popularnością cieszy się pellet. Jednak, aby jego spalanie było efektywne, potrzeba nie tylko specjalnego pieca, ale również odpowiednio przygotowanego komina. Dowiedz się, jakie parametry powinien mieć komin podłączony do kotła na pellet.

Zalety kotłów na pellet

Kotły na pellet to doskonałe rozwiązanie grzewcze, przede wszystkim ze względu na fakt, że nie wymagają one zbyt wielu czynności związanych z obsługą. O największe zalety ogrzewania pelletowego zapytaliśmy przedstawiciela sklepu 499.pl, zajmującego się sprzedażą różnego rodzaju kotłów.

Pellet to nowoczesne biopaliwo, którego użytkowanie jest nie tylko wygodne, ale także bezpieczne dla środowiska naturalnego. Kotły przystosowane do jego spalania są w pełni zautomatyzowane, a rolą użytkownika jest jedynie ustawienie odpowiedniej temperatury, a także okresowe uzupełnianie paliwa. Łatwość obsługi i instalacji to jedna z ich największych zalet. Na bezobsługowość wpływa także fakt, że zasobniki kotłów mogą pomieścić duże ilości opału. Dzięki temu o dorzuceniu paliwa można zapomnieć nawet na kilka dni, a automatyczna zapalarka zamontowana w piecu spowoduje, że kocioł włączy się samoczynnie i dostosuje swoją pracę do pożądanej temperatury. Zapobiegnie to wychłodzeniu pomieszczenia, a z użytkownika zdejmie obowiązek ciągłego pamiętania o piecu.

Należy pamiętać jednak o tym, że komfortowa eksploatacja w dużej mierze zależy od właściwego montażu i zachowaniu odpowiednich parametrów komina.

Jak przygotować przewody kominowe?

Dobry ciąg kominowy przyczyni się do w pełni efektywnego spalania, a do tego wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników. Przyłącze do komina przeznaczone do kotłów na pellet nie powinno mieć przewężeń, niewskazane jest także jego nadmierne wydłużenie i zbyt duża ilość kolanek. Możliwie krótki przewód kominowy przełoży się na lepszy ciąg. Jako że przewód łączący piec z kominem ulega dość dużemu nagrzewaniu, bardzo ważne jest, aby nie przebiegał on w pobliżu elementów, które mogłyby ulec szybkiemu zapaleniu. Należy go zatem maksymalnie zabezpieczyć przed kontaktem z drewnianymi belkami, a także innymi łatwopalnymi materiałami.

Podczas przygotowanie komina do połączenia z piecem na pellet, trzeba przede wszystkim pamiętać o:

Podsumowując, na efektywność grzewczą pieców pelletowych w dużej mierze wpływa rodzaj przewodów kominowych. Aby zapewnić jak najlepsze parametry spalania, a jednocześnie uchronić się przed cofaniem spalin, warto dobrze dobrze przygotować przewody kominowe i dostosować je do rodzaju kotła.

Jedna myśl nt. „Jakie parametry powinien mieć komin podłączony do kotła na pellet?

Bartek

Wreszcie odnalazłem odpowiedzi na moje pytania 😀

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.