Menu

Jakie kremy nadają się do wykonywania izolacji poziomych?

25 lipca 2022 - Budownictwo
Jakie kremy nadają się do wykonywania izolacji poziomych?

Artykuł partnera.

Izolacja pozioma to bardzo ważny etap kompleksowej hydroizolacji obiektu. Izolacja ta chroni przed przenikaniem wilgoci z gruntu ku wyższym kondygnacjom budynku. Od skuteczności jej położenia zależy bezpieczeństwo materiałów wykorzystanych do budowy i wykończenia ścian. Produktami stosowanymi do odtwarzania izolacji często są kremy iniekcyjne. Które z nich nadają się do wykonania izolacji poziomej? Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Krem do izolacji poziomej – czym musi się charakteryzować?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kremów do izolacji poziomej. Duża liczba preparatów różnych producentów sprawia, że inwestorzy mogę mieć problem z wyborem odpowiedniego środka. Warto więc wiedzieć, czym powinien się charakteryzować dobry produkt.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie ImmerBau z Poznania, zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej: Głównym zadaniem każdej izolacji poziomej jest zapobieganie kapilarnemu podciąganiu wilgoci z gruntu. Dobry krem musi więc zapewniać optymalną ochronę przed wilgocią. W związku z tym, w swoim składzie nie może mieć substancji rozpuszczalnych w wodzie. Wybrany środek musi dobrze nawilżać powierzchnię, a przy tym doskonale wnikać w podłoże. Jego zastosowanie nie może wpływać negatywnie na paroprzepuszczalność materiałów, z których zbudowane są ściany.

Cechy dobrego kremu do izolacji poziomej

Dobry produkt wykorzystywany do odtwarzania izolacji poziomej cechuje prostota aplikacji. Nakładanie kremu nie może być bardzo skomplikowane, ponieważ musi poradzić sobie z tym każda osoba (nawet człowiek bez doświadczenia z produktami chemii budowlanej). Nie mniej ważna jest też szybkość aplikacji. Dobry krem powinien być gotowy do nałożenia bezpośrednio po otwarciu, bez konieczności rozcieńczania w wodzie, czy mieszania z innymi cieczami.

Krem do izolacji poziomej musi być produktem uniwersalnym. Powinien dobrze sprawdzać się w murach wykonanych z różnych materiałów – cegły, kamienia, klinkieru, piaskowca – oraz umożliwiać zastosowanie do iniekcji poziomej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Najlepiej jest wybierać kremy umożliwiające bezproblemowe wykorzystanie w konstrukcjach mocno zawilgoconych. Najlepsze dostępne na rynku produkty można stosować na powierzchniach, których stopień zawilgocenia sięga nawet 95%.

O czym trzeba pamiętać, stosując krem do izolacji poziomej?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobry krem do izolacji poziomej to produkt, z którego aplikacją problemów nie powinna mieć praktycznie żadna osoba. Nie mniej jednak przed zastosowaniem tego środka należy pamiętać o kilku istotnych zasad. Ważne jest, aby mieć dostęp do kilku narzędzi, niezbędnych do prawidłowego odtworzenia izolacji. Mowa tu m.in. o wiertarce udarowej z zestawem wierteł do betonu, kompresorze do oczyszczenia wywierconego otworu oraz wyciskaczu ręcznym do nałożenia kremu. Z pewnością przyda się także zaprawa cementowa do zabezpieczenia powierzchni po aplikacji preparatu.

Przed aplikacją kremu podłoże musi zostać dokładnie oczyszczone z wszelkich zabrudzeń oraz pozostałości po starych tynkach i warstwach malarskich. W przypadku murów wykonanych z cegły należy również pozbyć się uszkodzonych spoin. Powstałe ubytki trzeba następnie uzupełnić wybraną zaprawą. Po oczyszczeniu podłoża można zabrać się za wiercenie otworów. Powstałe szczeliny należy oczyścić z brudu i pyłu. Warto wykorzystać do tego przygotowany wcześniej kompresor ze sprężonym powietrzem.

Krem należy aplikować z użyciem wyciskacza ręcznego. Preparat musi szczelnie wypełnić cały wywiercony otwór, trzeba uważać na powstawanie pustek. Precyzja ma w tym przypadku decydujące znaczenie. Po wypełnieniu wszystkich szczelin otwory muszą zostać zabezpieczone zaprawą. Ostatni etap to wyrównanie powierzchni przy pomocy szpachli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.