Menu

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi chorób pszenicy ozimej?

4 grudnia 2019 - Natura
Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi chorób pszenicy ozimej?

Choroby pszenicy ozimej to jedna z największych bolączek właścicieli upraw. Jak się przed nimi bronić? Co sprawia, że rozwijają się bez przeszkód?

Inwazja uporczywych patogenów bywa poważna w skutkach, co naraża rolnika na znaczne straty finansowe. Niektóre z chorób grzybowych, jak na przykład septorioza, mogą zredukować plon nawet o połowę. Nie ma jednej skutecznej recepty na zabezpieczenie upraw przed tego rodzaju chorobami. Można jednak podjąć kroki zapobiegawcze, które znacznie zmniejszają szansę rozprzestrzenienia się patogenów. Najpopularniejszym z nich jest stosowanie prewencyjnych oprysków zboża. To najskuteczniejsza broń przeciwko chorobom, które w początkowej fazie bywają zupełnie bezobjawowe, w związku z czym niezwykle trudno je wykryć i zwalczyć w zarodku. Ważna jest aplikacja oprysku w odpowiednim momencie, co znacznie zwiększa szanse na skuteczność zabiegu.

Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że choroby pszenicy ozimej znacznie łatwiej się rozwijają. Wiele z nich możesz zredukować poprzez przemyślane planowanie upraw i wykonywanie starannej orki.

Zbyt gęsty siew

Sprzyja między innymi rozwojowi mączniaka prawdziwego i septoriozy. Spowodowane jest to między innymi zwiększonym poziomem wilgotności i łatwością rozprzestrzeniania się grzyba między zasadzonymi blisko siebie roślinami.

Inne czynniki sprzyjające rozwojowi chorób pszenicy ozimej

W przypadku każdej choroby, czynniki które sprzyjają jej wystąpieniu różnią się, w związku z czym wykluczeniu ich wszystkich sprosta jedynie skuteczny preparat.  Warto jednak mieć je na uwadze. Należą do nich między innymi:

Wzięcie pod uwagę tych czynników w zestawieniu z umiejętnym stosowaniem oprysków przyniesie zadowalające rezultaty. Jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów zapobiegania chorobom, oprócz używania preparatów, jest głęboka orka jesienna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.