Choroby pszenicy ozimej to jedna z największych bolączek właścicieli upraw. Jak się przed nimi bronić? Co sprawia, że rozwijają się bez przeszkód?
Inwazja uporczywych patogenów bywa poważna w skutkach, co naraża rolnika na znaczne straty finansowe. Niektóre z chorób grzybowych, jak na przykład septorioza, mogą zredukować plon nawet o połowę. Nie ma jednej skutecznej recepty na zabezpieczenie upraw przed tego rodzaju chorobami. Można jednak podjąć kroki zapobiegawcze, które znacznie zmniejszają szansę rozprzestrzenienia się patogenów. Najpopularniejszym z nich jest stosowanie prewencyjnych oprysków zboża. To najskuteczniejsza broń przeciwko chorobom, które w początkowej fazie bywają zupełnie bezobjawowe, w związku z czym niezwykle trudno je wykryć i zwalczyć w zarodku. Ważna jest aplikacja oprysku w odpowiednim momencie, co znacznie zwiększa szanse na skuteczność zabiegu.
Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że choroby pszenicy ozimej znacznie łatwiej się rozwijają. Wiele z nich możesz zredukować poprzez przemyślane planowanie upraw i wykonywanie starannej orki.
Zbyt gęsty siew
Sprzyja między innymi rozwojowi mączniaka prawdziwego i septoriozy. Spowodowane jest to między innymi zwiększonym poziomem wilgotności i łatwością rozprzestrzeniania się grzyba między zasadzonymi blisko siebie roślinami.
Inne czynniki sprzyjające rozwojowi chorób pszenicy ozimej
W przypadku każdej choroby, czynniki które sprzyjają jej wystąpieniu różnią się, w związku z czym wykluczeniu ich wszystkich sprosta jedynie skuteczny preparat. Warto jednak mieć je na uwadze. Należą do nich między innymi:
- Wczesny siew – sprzyja między innymi rdzy żółtej,
- Płytka orka – może przyczynić się do rozwoju rdzy brunatnej i septoriozy plew,
- Nadmiar azotu w glebie – częsta przyczyna mączniaka prawdziwego,
- Uprawa odmian podatnych na choroby.
Wzięcie pod uwagę tych czynników w zestawieniu z umiejętnym stosowaniem oprysków przyniesie zadowalające rezultaty. Jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów zapobiegania chorobom, oprócz używania preparatów, jest głęboka orka jesienna.