W budynkach, w których nie ma zamontowanej sieci wodociągowej, która daje gwarancję tego, że dostarczana woda jest czysta i przebadana pod każdym kątem należy zastosować specjalistyczne filtry do wody, które oczyszczą wodę ze wszystkich zanieczyszczeń. Spektrum zanieczyszczeń, które mogą występować w wodach z ujęć głębinowych, jest bardzo szerokie. Montując filtr do wody, trzeba zastanowić się indywidualnie nad tym, do czego woda będzie wykorzystywana i pod tym kątem dobrać odpowiedni rodzaj filtra.
Jest to niezwykle istotne, gdyż skład chemiczny wody ze standardowego ujęcia jest różny w każdym regionie Polski, a to znacząco wpływa na jej właściwości w kontekście dalszego użycia. Zupełnie inaczej powinna być oczyszczona woda do picia lub zastosowania w przemyśle spożywczym, a inaczej do zastosowania gospodarskiego.
Jakie rodzaje filtrów się stosuje?
Powszechnie stosuje się różne rodzaje filtrów, które są oparte o zróżnicowane technologie. Każdy rodzaj filtra dedykowany jest innym zastosowaniom. Wyróżnia się następujące rodzaje filtrów:
- Filtry oparte na węglu aktywnym – ten rodzaj filtrów przeważnie stosuje się razem z oczyszczaniem mechanicznym. Pozwala on na usunięcie z wody większości zanieczyszczeń, w tym zanieczyszczeń organicznych. Niwelują one obce zapachy i smak wody całkowicie go neutralizując.
- Filtry oparte na wkładzie siatkowym – podstawowy rodzaj filtra przeznaczony do oczyszczania mechanicznego. Stosuje się go do wyłapywanie dużych, fizycznych zanieczyszczeń nie dopuszczając do dostania się do obiegu ciał obcych.
- Filtry typu Y – specjalistyczne filtry, które oczyszczają wodę zarówno mechanicznie, jak i magnetycznie. Umożliwia to pozbycie się z wody wszelkich zanieczyszczeń metalicznych. Zalecane jest ich zastosowanie w instalacjach centralnego ogrzewania ze względu na zwiększenie jej żywotności.
- Filtry z wkładami wymiennymi – filtry bazujące na wymienialnych wkładach dostosowywanych do określonego rodzaju zanieczyszczeń.
Jak widać, rodzajów filtrów jest bardzo dużo, więc przed zakupem należy dobrze zastanowić się, którego z filtrów należy użyć w konkretnej sytuacji.
Dlaczego konieczne jest zastosowanie filtrów do wody?
Zastosowanie filtrów do wody jest konieczne niemalże w każdym ujęciu. Podstawową funkcją, którą pełnią filtry jest oczyszczenie mechaniczne. Pozwala ono na zatrzymanie drobinek ciał obcych, które mogłyby zniszczyć układ od wewnątrz. Filtry do oczyszczania mechanicznego są podstawą każdego obwodu wodnego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, gdyż woda będzie wykorzystywana do celów spożywczych trzeba także zadbać o usunięcie zanieczyszczeń chemicznych, gdyż mogą one spowodować przykre dolegliwości zdrowotne, a niekiedy nawet poważne choroby lub zatrucia. Filtry powinny być każdorazowo dobrane od konkretną instalację i najlepiej jest poprosić o dobór filtrów odpowiedniego fachowca.