Menu

Jaki biokominek wybrać?

8 lutego 2021 - Wnętrza
Jaki biokominek wybrać?

Kominek stanowi integralną część wielu domów i mieszkań. Wiele osób nie wyobraża sobie spędzenia długiego, jesiennego wieczoru w gronie rodziny bez akompaniamentu ciepła i przyjemnego trzasku z kominka. Obecnie projekt każdego domu przewiduje zawarcie kominka w salonie. Coraz więcej osób decyduje się również na remont salonu z uwzględnieniem właśnie kominka. Co jednak zrobić w momencie, gdy mieszkamy w mieszkaniu lub apartamencie? Czy w tej sytuacji na dobre możemy pożegnać się z wizją kominka? Otóż nie!

Producenci kominków wyszli naprzeciw oczekiwaniom osób, które nie mogą pozwolić sobie na poważną inwestycję w postaci tradycyjnego kominka. Każdy z nas może obecnie wyposażyć swój salon czy sypialnię w biokominek. W jaki sposób działa taki sprzęt i Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Jakie zalety wiążą się z posiadaniem tego urządzenia?

Jak działa biokominek? 

Biokominek to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kominków. W przypadku tradycyjnych kominków do rozpalenia niezbędny jest brykiet lub drewno. Po wznieceniu płomienia trzeba go utrzymać, a następnie posprzątać popiół i inne zanieczyszczenia powstałe w wyniku spalania. Biokominek to znaczne ułatwienie całego procesu. Do rozpalenia go niezbędne jest specjalne, dedykowane biopaliwo. Obecnie na rynku dostępne są biopaliwa w różnych wariantach zapachowych zarówno w postaci żelu, jak i postaci płynnej. Co ciekawe, biopaliwo ze względu na swój skład nie generuje żadnych zanieczyszczeń takich jak popiół, spaliny. Rozpalone urządzenie nie powoduje również żadnego dymu, co czasem w przypadku tradycyjnych kominków może być dużą niedogodnością. Skład biopaliwa używanego w biokominkach jest oparty o alkohol, w związku z czym praktycznie całkowicie się spala. Jaka jest wydajność biopaliwa? Litr płynu lub żelu może wystarczyć nawet na 5 godzin pełnego, nieprzerwanego grzania.

Na co zwrócić uwagę wybierając biokominek?

Ze względu na dużą popularność urządzeń, producenci oferują bardzo dużo różnych rodzajów biokominków, które znacznie się od siebie różnią. Dlatego istotne jest, by przed zakupem dokładnie zapoznać się z ofertą, by wybór był jak najbardziej dostosowany do naszych potrzeb. Na co szczególnie zwrócić uwagę przed zakupem? Pierwszą kwestią jest jego rodzaj. Najpopularniejsze z nich to biokominki wiszące. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie, gdyż nie zajmuje dużo miejsca i możemy zawiesić go w praktycznie każdym miejscu na ścianie. Nie dość, że jest to rozwiązanie funkcjonalne, to dodatkowo estetyczne – w efektowny sposób ozdabiamy ścianę. Innym typem są modele stojące. Swoim wyglądem przypominają kominki tradycyjne i we wspaniały sposób wzbogacają aranżację salonu. Dobrym pomysłem jest wybór kominka narożnego, który pozwoli nam się zrelaksować płomieniem z dwóch stron. Na spotkania takie jak urodziny czy grill w ogrodzie możemy zastosować małe biokominki stołowe. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia? Oczywiście jego rozmiar. Z jednej strony powinien on być dostatecznie duży, by goście zwrócili na niego uwagę, z drugiej jednak strony powinien on być dostosowany do rozmiarów pomieszczenia – nie chcemy by biokominek zajął całą ścianę.

Jakie są zalety związane z posiadaniem biokominka? 

Biokominki są bardzo dobrą alternatywą w stosunku do tradycyjnych kominków. Najważniejsza zaleta to ogromna wygoda użytkowania. Wystarczy, że nalejemy biopaliwa i już możemy stworzyć niezapomnianą, przytulną atmosferę. Nie ma potrzeby dokładania drewna, rozpalania ognia oraz sprzątania zanieczyszczeń po zgaszonym ogniu. Biokominek pozwala nam na maksymalną wygodę. Biokominki nie wymagają również żadnych remontów oraz przeróbek w instalacji wentylacyjnej – możemy go zamontować w dowolnym miejscu w mieszkaniu bez obaw o to, czy nie zagraci nam salonu. Co ważniejsze, rozmiar urządzenia możemy z łatwością dostosować do rozmiaru naszego pomieszczenia. Ostatnią, ogromną zaletą biokominków są ich ceny. Są to rozwiązania, które za niską cenę pozwoli nam uatrakcyjnić ogólny wystrój salonu czy sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.