Artykuł partnera.
Drewno to naturalny surowiec, który uzyskuje się ze ściętych drzew. Jest on bardzo cenny i wykorzystuje się go w wielu różnych dziedzinach gospodarki, na przykład: w przemyśle budowlanym, meblarskim czy technicznym. Trzeba wiedzieć, że poszczególne gatunki drewna różnią się między sobą pod względem celowości, a także możliwości ich wykorzystania.
W celu nadania określonemu rodzajowi drewna pożądanych wartości wykonuje się jego obróbkę. W trakcie tego procesu bardzo istotną rolę pełni odpowiednie przygotowanie powierzchni drewna, które należy wykonać zanim przystąpi się do następnych procesów technologicznych. Do szlifowania drewna zaleca się przystępować tylko wtedy, gdy posiada się podstawową wiedzę na temat obróbki drewna.
Ponadto trzeba mieć świadomość, że szlifowanie drewna wymaga użycia narzędzi, które są przeznaczone do tego typu prac. Muszą być one wykonane z materiałów najwyższej jakości. Ponadto szlifierki powinny spełniać oczekiwania osób, które wykonują tego typu pracę. Bardzo istotne jest to, aby były one bezpieczne dla użytkowników. Ochrona zdrowia i życia podczas szlifowania jest przecież najważniejsza. Firma MM Maszyny do Drewna oferuje szlifierki szczotkowe, które zapewniają szybką oraz precyzyjną pracę. Tego typu urządzenia wykorzystują różni przedsiębiorcy – mali, średni, a także duzi.
Jakie zastosowanie mają szlifierki szczotkowe?
Szlifierki szczotkowe to urządzenia, które idealnie nadają się do szlifowania powierzchni mających zróżnicowane kształty. Drewno często ma liczne wgłębienia oraz wystające elementy, które da się wygładzić przy użyciu właśnie tego przyrządu.
Szlifierki szczotkowe znajdują swoje zastosowanie podczas obróbki wstępnej, następującej po obróbce mechanicznej, a przed naniesieniem pierwszej warstwy lakieru lub farby. Ponadto te sprzęty doskonale sprawdzą się także w trakcie przygotowywania powierzchni z drewna do nakładania lakieru, który utwardza się promieniowaniem UV.
Dodatkowo szlifierki szczotkowe przeznaczone do drewna nadają się do wykonania szlifowania międzyoperacyjnego. Ten rodzaj szlifowania ma za zadanie odcięcie włókien drzewnych, które gromadzą się po zagruntowaniu, a także wyrównanie powierzchni i zapewnienie odpowiedniej przyczepności następnych warstw lakieru. Szlif międzyoperacyjny powoduje wyrównanie niedoskonałości bez zmiany kształtu elementu drewnianego.
Szlifierki znajdują także szerokie zastosowanie w przemyśle meblarskim. Są one niezbędne w celu uzyskania elementów drzewnych mebli o równej powierzchni, takich jak na przykład fronty meblowe.