Słowo prawnik jest bardzo mocno zakorzenione w naszym języku i niezwykle chętnie wykorzystywane. Często używa się go jako dosłownie synonim adwokata. Nie jest to jednak takie proste, gdyż pojęcie adwokata i prawnika to dwie zupełnie różne rzeczy. Jakie są więc różnice?
Kim jest prawnik?
Określenie tego, kim jest prawnik to dość proste zadanie. Prawnikiem może być bowiem nazwana każda osoba, która ukończyła studia prawnicze. Łatwo więc wywnioskować, że każdy adwokat jest prawnikiem. Nie działa to jednak w drugą stronę, gdyż droga od prawnika do adwokata jest dość długa.
Kim jest adwokat i co odróżnia go od prawnika?
Adwokat to podobnie jak prawnik osoba z wykształceniem prawniczym. Jednocześnie musi to być specjalista w zakresie prawa, który ma za sobą trwającą 3 lata aplikację adwokacką i zdany egzamin adwokacki. Jak widać droga od bycia prawnikiem do zostania adwokatem, nie jest więc taka prosta i trzeba się nieco postarać.
Największa różnica pomiędzy zwykłym prawnikiem a adwokatem to właśnie aplikacja. Nie jest ona wcale taka prosta, podobnie jak sam egzamin adwokacki, który trzeba zdać, by prawidłowo ukończyć aplikację. Z tego powodu prawnik i adwokat różnią się od siebie doświadczeniem, a także uprawnieniami w zakresie udzielania pomocy klientom.
Możliwości prawnika i adwokata — różnice
Możliwości zawodowe prawnika i adwokata są zupełnie inne. Ten pierwszy może tak w zasadzie jedynie udzielać porad prawnych. Poza tym nie ma zbyt wiele możliwości i uprawnień. Przez to rzadko kiedy ktoś zajmuje się taką działalnością bez specjalizowania się w jednym z zawodów prawniczych.
Adwokat oczywiście uprawnień ma znacznie więcej. Elementem jego oferty są też porady prawne, lecz poza tym ma prawo do reprezentowania swoich klientów w sądzie podczas spraw każdego rodzaju od karnych po administracyjne lub cywilne.
Ponadto adwokaci są w stanie udzielać cennego doradztwa podczas konstruowania różnych dokumentów prawnych. Pomogą oni w stworzeniu treści na przykład wiążących testamentów. Adwokat jest w stanie udzielić w tej kwestii porady, dzięki której testament będzie działał tak, jak osoba go spisująca.