Menu

Jaką funkcję pełnią obrotniki rolkowe?

7 września 2021 - Budownictwo
Jaką funkcję pełnią obrotniki rolkowe?

Spawanie jest skomplikowanym procesem, a jeśli czynność ta dotyczy przedmiotów cylindrycznych, staje się jeszcze trudniejsze. Na szczęście rynek urządzeń spawalniczych stale się rozwija i dostępnych jest wiele urządzeń, które ułatwiają wykonywanie obróbek technologicznych. Jednymi z nich są obrotniki rolkowe do spawania rur. Jaką funkcję pełnią i jakie zastosowanie poza spawalnictwem znajdują?

Obrotniki do spawania

Obrotniki rolkowe do spawania rur to jedne z podstawowych urządzeń w każdym zakładzie spawalniczym. Szczególnie takim, w którym spawane są wielkogabarytowe i ciężkie przedmioty o przekroju kołowym. Ich największą zaletą jest bezpośredni montaż do podłoża. Dzięki temu przedmiot zamocowany jest bardzo stabilnie, a dostęp do niego z każdej płaszczyzny jest uproszczony i, co najważniejsze, z poziomu podłoża. Dzięki temu operator nie potrzebuje żadnych wzniesień czy podestów. Mocowanie obrotnika rolkowego do podłoża pozwala pozycjonować małe detale, ale również kilkunasto czy kilkudziesięciotonowe, których zwykły pozycjoner spawalniczy czy obrotnica kolumnowa nie byłyby w stanie udźwignąć. Z tego powodu często zastosowanie tego typu maszyn jest naprawdę nietypowe.

Wygląd obrotników rolkowych jest bardzo charakterystyczny, dlatego trudno pomylić je z jakimkolwiek innym urządzeniem. Od razu rzucają się w oczy obracające się koła, dzięki którym możliwe jest pozycjonowanie i obracanie obrabianego detalu cylindrycznego. Oprócz tego kółka te mają inne, bardzo ważne zadanie. Absorbują wstrząsy i wibracje, co jeszcze bardziej wpływa na zwiększenie stabilności mocowania, a także poprawia wygodę i bezpieczeństwo pracy operatora. Obrotniki do spawania rur mają od 1 do 8 rolek czynnych, a ilość kół na sekcję jest różna, w zależności od dopuszczalnego obciążenia. Maszyny te doskonale sprawdzają się do obróbki bardzo dużych przedmiotów jak elementy turbin, rur kanalizacyjnych czy podwozi samochodów ciężarowych. Oprócz tego z łatwością spawa się na nich rury o nietypowym kształcie, np. T lub L.

Zastosowanie obrotników rolkowych

Obrotniki rolkowe znajdują zastosowanie w szeregu procesów technologicznych, nie tylko w spawaniu. Oprócz tego przydają się podczas napawania, cięcia, lutowania, malowania proszkowego i nie tylko. Dzięki nim można bezproblemowo obrabiać takie elementy jak:

Każdy z tych elementów różni się gabarytami oraz ciężarem, dlatego na rynku dostępnych jest wiele obrotników rolkowych – od modeli warsztatowych do detali ważących maksymalnie 1,5 tony, aż do dużych obrotników przemysłowych przenoszących obciążenia rzędu 50 ton. Wybór urządzenia jest zatem zależny od profilu działalności firmy.

Obrotniki rolkowe czy obrotnice kolumnowe?

Obrotniki rolkowe do spawania rur to nie jedyne urządzenia, które ułatwiają obróbkę technologiczną przedmiotów o przekroju cylindrycznym. Na rynku urządzeń spawalniczych dostępne są również obrotnice kolumnowe. Jakie są różnice między obrotnikami rolkowymi a obrotnicami kolunowymi i które z tych urządzeń wybrać? Jak zdradza pracownik z firmy Bartom – obrotniki i pozycjonery spawalnicze:

Różnica pomiędzy obrotnicą kolumnową a obrotnikiem rolkowym jest widoczna na pierwszy rzut oka w budowie. Obrotnik składa się z rolek i szyny montowanej do podłoża, natomiast obrotnica posiada ramię wraz z obrotowym stołem roboczym. Wybór pomiędzy tymi urządzeniami nie jest taki oczywisty. Obydwie maszyny potrafią przenosić bardzo duże obciążenia. Jednak obrotnik rolkowy zapewnia większą stabilizację oraz lepiej absorbuje wstrząsy. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie precyzja jest najważniejsza, a dostęp do każdej płaszczyzny obrabianego przedmiotu z poziomu podłoża niezwykle ważny. Obrotnice kolumnowe sprawdzają się natomiast do przedmiotów o wadze kilkunastu ton. Doskonale sprawdzają się do łączenia ze sobą dwóch elementów cylindrycznych ze sobą.

Obrotniki rolkowe nie tylko do spawania

Jak się okazuje, obrotniki rolkowe przydają się nie tylko podczas prac spawalniczych, ale również:

Oczywiście podstawowym zadaniem obrotników rolkowych jest spawanie elementów cylindrycznych, które dzięki nim można ustawić w najwygodniejszej do pracy pozycji. Skraca to czas potrzebny na obróbkę, co obniża koszty produkcji finalnego przedmiotu. Dotyczy to zarówno spawania, jak i wszystkich wymienionych wyżej procesów.

Obrotniki rolkowe dzielą się w zależności od przenoszonych obciążeń, a także możliwości obróbki przedmiotów o różnej długości. Dzięki temu można na nich obrabiać tak duże przedmioty jak turbiny wiatrowe czy cysterny na paliwo. Jednak to nie wszystko! Obrotniki rolkowe doskonale sprawdzają się do procesów technologicznych na ramach i kratownicach. Są idealnym urządzeniem do pozycjonowania trudnych do wyważenia, cienkościennych elementów. Poza tym świetnie sprawdzają się do prac monterskich, ponieważ dzięki nim dostęp do każdej powierzchni jest prosty.

Jak widać, obrotniki rolkowe to wszechstronne urządzenia pełniące wiele znaczących funkcji w zakładzie produkcyjnych. Ich kupno niesie za sobą szereg korzyści – od poprawy komfortu pracy, przez większą wydajność zakładu, aż po obniżenie kosztów produkcji finalnego detalu.

Jedna myśl nt. „Jaką funkcję pełnią obrotniki rolkowe?

Jolka

Bardzo ciekawy artykuł.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.