Menu

Jak zrobić wylewkę betonową?

20 września 2021 - Budownictwo
Jak zrobić wylewkę betonową?

Wylewka betonowa to materiał sprawdzający się doskonale podczas przeróżnych prac remontowych – od tworzenia posadzek, przez wykonywanie tarasów, balkonów, aż po wyrównywanie stropów. Sprawdza się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i na zewnątrz w trudnych warunkach atmosferycznych. Czy produkt o tak różnorodnym zastosowaniu jest trudny w użyciu? Jak poprawnie wykonać wylewkę betonową? Wyjaśniamy w artykule.

Do czego jest potrzebna wylewka?

Wylewka to niezbędny element podczas wielu remontów, jak i budowy od podstaw – czy to pomieszczeń wewnętrznych, czy tarasów, altanek lub balkonów. Dlaczego jest tak ważna? W skrócie to od wylewki zależy trwałość posadzki przez długie lata. Podłoże jest tutaj jednym z najważniejszych aspektów, dlatego idealnie wykonana wylewka to klucz do sukcesu. Jej właściwości są bardzo różnorodne, a dzięki wielu dostępnym produktom do jej wykonania sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Jakie funkcje pełni wylewka? Jak mówi pracownik PW Marko – firmy remontowo budowlanej:

Wylewka to warstwa dociążająca, wygładzająco, wyrównująca, a ponadto izolująca podłoże. Jest również niezwykle odporna na ściskanie, zginanie oraz ścieranie. Trudno ją uszkodzić, dlatego stanowi bardzo trwałe podłoże. Doskonale sprawdza się pod panele, parkiet czy płytki, jak i pod posadzkę na tarasie czy balkonie. Można na niej ułożyć podłogę, deski tarasowe, ścieżki, a nawet chodniki. Dzięki odporności na czynniki środowiska, wodę i mróz długo zachowuje swój doskonały stan. Przedłuża tym samym estetyczny wygląd podłogi w domu czy też na zewnątrz. 

Materiały na wylewkę podłogową

Z jakich materiałów wykonuje się wylewkę betonową? Wiele zależy od warunków panujących w danym miejscu, jak i przeznaczeniu pomieszczenia. Innych produktów można użyć na tarasie, a innych w łazience czy sypialni. Chociaż wiele wylewek jest uniwersalnych i doskonale sprawdza się w różnym  środowisku, to wyróżnić można:

Niesłabnącą popularnością od wielu lat cieszą się wylewki betonowe, które przez firmy oferujące usługi remontowo-budowlane są bardzo chętnie używane. Powstają w wyniku połączenia cementu, kruszyw oraz dodatków modyfikujących. W ostatnim czasie rosnącym trendem jest wykorzystywanie wylewki betonowej nie tylko jako podłoże, ale również jako samodzielną posadzkę. Jest to szczególnie modne w nowoczesnym budownictwie, w którym często łączy się elementy betonowe z ciepłym drewnem.

Wylewka betonowa na podłodze krok po kroku

Jak wykonać wylewkę betonową krok po kroku? Aby podnieść jakość i wytrzymałość układanej na niej podłogi, a także zapewnić posadzce doskonały wygląd przez lata, warto pamiętać o kilku poniższych zasadach. Jak zrobić wylewkę betonową?

Podłoże powinno być odpowiednio przygotowane, czyli dobrze zaizolowane. Należy ułożyć na nie folię budowlaną, która musi wystawać kilka centymetrów powyżej poziomu wylewki.

Kolejnym krokiem jest rozmieszczenie mat zbrojących na folii budowlanej. Powinny być wykonane z drutu o kilku milimetrach szerokości. Między folią a matami należy umieścić podkłady dystansowe.

Niezwykle ważne jest zadbanie o dylatację obwodową np. przy ścianach za pomocą pianki poliuretanowej. Jej szerokość powinna wynosić od 4 mm do 12 mm.   Wysokie pomieszczenia wymagają stworzenie dylatacji pośrednich co 4 metry. Można również zastanowić się nad dylatacjami konstrukcyjnymi, jeśli występują szczeliny konstrukcyjne.

Wylewkę należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta. Najwygodniejsze jest stosowanie wylewki z wilgotnego betonu. Najczęściej materiał sprzedawany jest w sypkiej formie i miesza się go w odpowiednich proporcjach z wodą.

Zanim rozpoczniesz układanie wylewki, zaznacz na przykład na ścianie pożądaną wysokość wylewki, a jej układanie rozpocznij właśnie od tego miejsca. W trakcie prac kontroluj poziom wylewki poziomicą. Najlepszym pomocnikiem podczas tych prac są wyznaczone linie na ścianach.

Poczekaj, aż wylewka betonowa przeschnie i przemyj ją wodą. Następnie z użyciem pacy styropianowej lub szlifierki z płaską tarczą wygładź powierzchnię okrężnymi ruchami. Po zakończeniu tego procesu pamiętaj o tym, aby przez kilka dni polewać wylewkę wodą – zabezpieczy to ją przed szybkim wyschnięciem i w następstwie pękaniem. Wylewka ogólnie schnie kilka dni. Po tym czasie można rozpocząć układanie podłogi.

O czym pamiętać podczas wykonywania wylewki?

Poniżej przedstawiamy kilka porad, o których warto pamiętać, wykonując wylewkę podłogową, a w szczególności betonową.

  1. Temperatura podłoża i otoczenia powinna mieścić się w zakresie podanym przez producenta, a zazwyczaj jest to 5-25°C.
  2. Powierzchnia musi być oczyszczona i wysuszona.
  3. Skompletuj wcześniej takie materiały jak:
  1. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Najczęściej wylewki betonowe są gotową, suchą mieszankę którą należy w odpowiednich proporcjach wymieszać z wodą.
  2. W zależności od zapotrzebowania proces mieszania można wykonać zarówno ręcznie, jak i w betoniarce.

Jedna myśl nt. „Jak zrobić wylewkę betonową?

Tomasz88

Bardzo fajnie, że wytłumaczone jest tutaj wszystko krok po kroku. Cenne informacje, które mogą się przydać wielu osobą.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.