Menu

Jak zorganizować kącik dla dzieci w ogrodzie?

5 lutego 2020 - Dzieci i młodzież
Jak zorganizować kącik dla dzieci w ogrodzie?

Ogród można zaadoptować na wiele sposobów. To wspaniałe miejsce na warzywniak, rabaty kwiatowe oraz taras, na którym można wypić poranną kawę. Jest to także idealna lokalizacja na dziecięcy plac zabaw dla najmłodszych domowników. Na pewno każde dziecko doceni własny kącik, gdzie będzie mogło się świetnie bawić z przyjaciółmi i rodzeństwem.

Przed całym przedsięwzięciem należy ustalić szczegółowy plan realizacji, oszacować koszty, a przede wszystkim przedyskutować potrzeby z głównymi zainteresowanymi. Poniżej trzy kroki do wymarzonego miejsca dla każdego dziecka.

Krok 1- bezpieczeństwo

Na początek konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca i zadbanie o dedykowaną nawierzchnię, która będzie dobrze amortyzować. Do wyboru jest sporo możliwości, przede wszystkim trawa, piasek oraz kora. Jedną z najnowszych propozycji jest warstwa z tworzywa sztucznego, która przypomina gumę. Dzięki elastyczności minimalizowane są skutki upadków, co oznacza mniej stłuczonych kolan oraz obdartych łokci. Minusem tego rozwiązania są wysokie koszty, dlatego należy uważne podejmować decyzje.

Krok 2- atrakcje

Najważniejszy element placu zabaw to urządzenia i pomysły na spędzanie czasu. W tym punkcie tak naprawdę ogranicza nas wyobraźnia oraz zainteresowania przyszłych użytkowników. Warto pamiętać też o dostosowaniu atrakcji do wieku dzieci, tak aby każde z nich znalazło coś dla siebie. Świetnym punktem wspólnym może być małpi gaj, gdzie każdy znajdzie pomysł na świetną zabawę. Może być on zbudowany z grubo plecionych lin, drewna lub plastiku. Idealnie sprawdzą się też huśtawki, piaskownica, ścianki wspinaczkowe czy tor przeszkód. Coraz większą popularność zyskują domki na drzewie, zabawki wodne i trampoliny. Należy mieć na uwadze, że skomplikowane atrakcje wymagają większego nadzoru.

Krok 3- renowacja i odnawianie

Tak jak każdy sprzęt, tak również kącik dla dzieci wymaga regularnych konserwacji. Pamiętajmy, aby po sezonie schować wszelkie materiałowe i gumowe zabawki, by przez zimę nie uległy zniszczeniu. Drewniane części powinny zostać zabezpieczone, a piaskownica okryta specjalną plandeką. Wczesna wiosna to czas na uzupełnienie braków w piasku oraz malowanie i nakładanie impregnatu. Dziecięcy plac zabaw to spory koszt, dlatego istotne jest dbanie o to, by posłużył jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.