Menu

Jak zbudowany jest zbiornik szamba plastikowego?

22 listopada 2021 - Budownictwo
Jak zbudowany jest zbiornik szamba plastikowego?

Artykuł partnera.

Zbiorniki bezodpływowe, zwane także szambem, znajdują zastosowania na terenach, które nie mają dostępu do miejskiego systemu kanalizacji. Stanowią tanią i szybką w montażu alternatywę dla przydomowej oczyszczalni ścieków, przez co cieszą się dużym zainteresowaniem i niesłabnącą popularnością. Poszczególne modele różnią się od siebie m.in. pojemnością, a czasem także materiałem wykonania. Opisujemy, jak zbudowane są zbiorniki szamba plastikowego.

Budowa szamba plastikowego

Szambo plastikowe najczęściej zbudowane jest z polietylenu, czyli uniwersalnego tworzywa sztucznego. Dzięki temu jego konstrukcja jest lekka, a jednocześnie bardzo wytrzymała, a tym samym odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Składają się z bezodpływowego zbiornika na ścieki, rur, które doprowadzają nieczystości, elementów odpowietrzających, a także z włazu rewizyjnego oraz do wybierania ścieków. Ponadto niektóre szamba plastikowe wyposażone są w dodatkowe nadstawki, zwane także nadbudowami, które stosowane są w przypadku zbiorników umieszczonych bardzo głęboko w ziemi.

Zalety szamba plastikowego

Największą zaletą szamba plastikowego jest niewielka cena oraz łatwy montaż, który z powodzeniem może zostać przeprowadzany samodzielnie. Choć inwestycja w zbiornik bezodpływowy wiąże się z koniecznością regularnego wywożenia nieczystości, konstrukcje tego typu wciąż obecne są na wielu działkach.

Szambo plastikowe, w porównaniu do zbiorników betonowych, jest wyjątkowo lekkie, co dodatkowo ułatwia transport oraz instalację. Wyróżnia je także bardzo duża odporność, m.in. na korozję, dzięki czemu z powodzeniem może być użytkowane przez wiele lat. Po zakończeniu eksploatacji zbiornik można wykorzystać ponownie.

Jak nie szambo, to co?

Osoby, które cenią sobie innowacyjne, ekologiczne i wygodne rozwiązania, mogą zdecydować się na zakup przydomowej oczyszczalni ścieków. Jak mówi nam ekspert z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:

Choć inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków wymaga sporego nakładu finansowego, wszelkie koszty zakupu zwracają się najczęściej w przeciągu kilku lat, a to za sprawą bardzo niskich kosztów eksploatacyjnych.

Oczyszczalnie ścieków nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów, są niemal całkowicie bezobsługowe, a koszty ich użytkowania ograniczają się do okresowego wybierania osadu i stosowania biopreparatów. Są to urządzenia, z których można korzystać przez długi czas a te, które pochodzą od zaufanych i sprawdzonych producentów, najczęściej objęte są wieloletnią gwarancją.

Choć przydomowe oczyszczalnie ścieków powoli wypierają tradycyjne szamba, bezodpływowe zbiorniki wciąż stanowią bardzo popularne i niedrogie rozwiązanie, które sprawdzi się m.in. przy domach letniskowych czy na działkach rekreacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.