Menu

Jak zbudowane są wędki karpiowe?

9 sierpnia 2021 - Natura
Jak zbudowane są wędki karpiowe?

Wybór odpowiedniej wędki karpiowej nie jest prosty, ale kompletując sprzęt, warto poświęcić mu szczególną uwagę. Dzięki przemyślanym zakupom zyskamy komfort użytkowania i większą szansę na udany połów. Zanim przystąpimy do zakupów, dowiedzmy się, z jakich elementów składa się popularna karpiówka, i które z nich mają kluczowy wpływ na skuteczność oraz wygodę w trakcie wędkowania.

Klasyczna wędka karpiowa składa się z kija wykonanego z giętkiego i mocnego materiału, a także przelotek, uchwytu kołowrotka oraz rękojeści. Należy jednak pamiętać, że wędzisko nie będzie spełniać swojej funkcji bez odpowiednio dobranego kołowrotka, żyłki (o średnicy ok. 0,3-0,33 mm), haczyków i ciężarków, a także przynęty, np. w postaci kulek proteinowych.

Z czego powstają wędki karpiowe?

Łowienie karpia przy użyciu leszczynowego kija to już przeszłość. Wśród producentów trwa wyścig o coraz lepsze parametry techniczne wędzisk. Połów karpia daje ogromną satysfakcję, ale wymaga też zdecydowanie mocniejszego sprzętu niż w przypadku łowienia mniejszych ryb. Wędka karpiowa powinna być lekka i wytrzymała, w przeciwnym razie nie przetrwa próby sił z karpiem, który jest niezwykle waleczną rybą. Dlatego właśnie podstawowym materiałem służącym za budulec karpiówki jest włókno węglowe. Dobrej jakości wędzisko nadaje się do użytkowania nawet w najbardziej wymagających warunkach i będzie służyć nam przez lata. Takie wędki oferuje m.in. sklep karpiowy RK Baits, sprzedający sprzęt wędkarski i akcesoria karpiowe.

Najważniejsze parametry wędki karpiowej

Budowa wędki przekłada się na parametry techniczne, które mają wpływ na komfort i jakość wędkowania. Jedną z ważniejszych cech wędziska jest jego długość, która musi być dopasowana do metody połowu. Najczęściej wybierane wędki karpiowe mierzą 3,6 m. Świetnie sprawdzą się w przypadku początkującego karpiarza. Pamiętajmy, że posługiwanie się dłuższą wędką wymaga większej wprawy i jest kłopotliwe podczas wędkowania z pontonu. Osobnym zagadnieniem jest wybór między dwu a trzyskładowym wędziskiem. Co prawda wędkę składającą się z trzech segmentów jest znacznie łatwiej transportować, ale dwuskładowa nieco lepiej radzi sobie podczas holu karpia. Zaczynając przygodę z łowieniem karpi, warto też rozważyć zakup wędki teleskopowej, która nie wymaga demontażu podczas przewożenia.

Kolejnym parametrem, jaki musimy wziąć pod uwagę, kompletując wędkarski ekwipunek, jest krzywa ugięcia, która mówi nam o wytrzymałości wędziska. Krzywa klasycznej karpiówki mieści się w przedziale od 3 do 3,5 lbs. Wędka karpiowa powinna charakteryzować się solidną rękojeścią, która nie będzie się wyślizgiwać z rąk podczas holu ryb.

Jedna myśl nt. „Jak zbudowane są wędki karpiowe?

Tadeusz Kania

Na emeryturze zacząłem się interesować wędkarstwem. Może trochę za późno, ale jak na razie teoria jest w jednym palcu 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.