Menu

Jak zamontować moskitierę przesuwną, aby cieszyć się wolnością od insektów

18 maja 2022 - Wnętrza
Jak zamontować moskitierę przesuwną, aby cieszyć się wolnością od insektów
Komary. Chyba nie ma wśród nas nikogo, kto by czuł jakąś szczególną sympatię w stronę tych owadów. Zwłaszcza latem. Zwłaszcza w miejscach blisko lasu lub jeziora czy rzeki. Istny koszmar! Musisz to rozumieć, skoro jesteś teraz tutaj i czytasz ten artykuł. Przeczytaj go więc do końca i zobacz, jak zamontować moskitierę przesuwną i zabezpieczyć się przed skrzydlatym robactwem, które czyha na twoją krew. Gotowy do akcji? No to w drogę!

W pierwszej kolejności poznaj swego wroga

Zanim ruszymy dalej, warto najpierw zagłębić się w to, dlaczego montaż moskitiery przesuwnej jest tak dobrym pomysłem w ostatnim czasie. Do tej pory w Polsce komary były uciążliwe ze względu na swędzące ukąszenia, uporczywe bzyczenie po nocach i ogólną obrzydliwość widoczną zwłaszcza podczas ich rozgniatania. Jednakże coraz częstsze występowanie wysokich temperatur oraz dość konkretna wilgotność powietrza (w szczególności w tzw. okresie powodziowym), to idealne warunki bytowe dla komarów zagranicznych. Polacy też polubili egzotyczne podróże oraz towary pochodzące z dalekich krain, tak więc istnieją możliwości, dzięki którym do naszego kraju może zawitać chociażby komar tygrysi. W 2019 pojawiły się doniesienia o tych owadach, lecz nie zostały potwierdzone naukowo… jeszcze.

W zachodnich Niemczech sytuacja wygląda nieco inaczej, a skoro tam stwierdzono obecność tego najniebezpieczniejszego owada na świecie, to czemu miałoby go nie być u nas? To przecież ta sama strefa klimatyczna. Musimy więc być na niego przygotowani. Moskitiera przesuwna dwuskrzydłowa to świetne rozwiązanie, które pomoże uchronić ciebie i twoją rodzinę.

Komary oczywiście to nie jedyne insekty, przed którymi trzeba się bronić. Zwłaszcza na wsi i w okolicach leśnych równie męczące mogą być gzy. Coraz intensywniejszy rozrost osiedli mieszkalnych i stref campingowych niesie ze są większe ryzyko spotkania z głodnym gzem. To stworzenie co prawda nie jest aż tak niebezpieczne jak komar tygrysi, aczkolwiek jego ukąszenia są bardziej bolesne, ponieważ natura nie wyposażyła go w środki znieczulające. On po prostu wgryza się w ciało i bez ceregieli żłopie twoją krew. A im bardziej się człowiek spoci, tym mocniej przyciąga ku sobie uwagę gzów. Po to właśnie są moskitiery tarasowe – aby uniknąć nieprzyjemności w parny, letni dzień.

Montaż moskitiery przesuwnej: od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba sprecyzować informacje, na jakie drzwi moskitiery przesuwne mają być zainstalowane. Czy to drzwi drewniane, metalowe, czy może PCV barwione w masie… a może prowadnice moskitiery mają się znaleźć na ramie okiennej? Wybór miejsca montażu zależy wyłącznie od twoich preferencji, jednak musisz mieć na uwadze swobodne przesuwanie skrzydła moskitiery.

Oznacza to, że powinieneś mieć nieograniczony dostęp do prowadnic o każdej porze dnia. Poza tym właściwa instalacja nie ogranicza widoczności oraz pozwala powstrzymać niekorzystne warunki atmosferyczne, które w innym wypadku mogłyby uszkodzić moskitierę. W efekcie powstaną nieszczelności, przez co stracisz skuteczną ochronę przed owadami i twoja inwestycja najzwyczajniej w świecie pójdzie na marne.

Siłą rzeczy trzeba też określić wymiar produktów, których potrzebujesz. Siatka przesuwna nie może być zbyt luźna ani za bardzo naciągnięta. Szerokość okna czy drzwi musi być kompatybilna z roletą zewnętrzną, żeby skuteczna ochrona mogła działać jak najdłużej.

Skrzydło moskitiery przesuwnej: podstawy samodzielnego złożenia

No dobrze, skoro mamy już określone zapotrzebowanie i parametry, jakie powinny spełniać rolety z moskitierą, przejdźmy do samego montażu. Na początku przygotuj pomieszczenia, w których ma odbyć się instalacja. Trzeba mieć trochę przestrzeni na komponenty ramy, czyli wkręty, siatki itd.

Teraz pora umieścić skrzydło moskitiery w prowadnicy. W tym celu trzeba wypoziomować prowadnicę dolną i przymocować ją do podłoża. Następnie przykręcamy prowadnicę górną, po czym instalujemy pochwyty zewnętrzne i wewnętrzne do skrzydeł naszej moskitiery. Gdy wszystko jest już gotowe, potrzeba skontrolować szczelność moskitiery u wszystkich okien i drzwi.

Tak, masz rację: ciężko to wytłumaczyć bez obrazków. Jeśli więc potrzebujesz pomocy dodatkowej, zerknij na stronę https://www.youtube.com/watch?v=PQ7M3q38zOk i obejrzyj materiał pokazowy.

Czy moskitiera slim nadaje się na drzwi tarasowe?

Jak najbardziej! Slim znaczy wąski, lecz to nie ma większego wpływu na wymiar. Nawet posiadanie dużych drzwi tarasowych nie będzie przeszkodą, by zamontować moskitierę typu slim z dwoma skrzydłami. Szerokość jednego skrzydła sięga maksymalnie ok. 130 cm, a wysokość 230. To w zupełności wystarczy do instalacji w większości przypadków.

A żaluzje? Można je zamontować na siatkę?

To żaden problem, o ile zadbało się o poprawny pomiar siatki. Jeżeli będzie odpowiednio napięta, założenie żaluzji nie powinno stanowić kłopotu, ponieważ oba mechanizmy nie będą sobie wchodzić w drogę. Moskitiera przesuwna to tak naprawdę bardzo proste urządzenie. Gdy jest dobrze zainstalowane, nie stanowi żadnych komplikacji w normalnym użytkowaniu innych elementów domu lub mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.