Menu

Jak zadbać o optymalną strukturę kapitału w przedsiębiorstwie?

8 listopada 2021 - Biznes
Jak zadbać o optymalną strukturę kapitału w przedsiębiorstwie?

O optymalnej strukturze kapitału mówi się wówczas, kiedy zyski generowane przez przedsiębiorstwo równoważą się z podejmowanym ryzykiem i zadłużeniem. Ostatecznie taki balans ma wpływ na efektywność działania firmy – dlatego o optymalną strukturę kapitału warto zadbać. Jednak jak to zrobić i w jaki sposób osiągnąć równowagę pomiędzy korzyściami finansowymi a kosztami?

Czym jest optymalna struktura kapitału?

Na początku warto wyjaśnić pojęcie optymalnej struktury kapitału oraz czynników, które mają nie nie wpływ – aby zrozumieć, w jaki sposób osiągnąć balans. Do struktury kapitałowej wlicza się wartości różnorodnych wskaźników finansowych: ogółu zobowiązań, kapitału własnego i obcego, ogółu aktywów, zobowiązań długo- i krótkoterminowych. Jeśli udział kapitału własnego do zobowiązań jest równy lub większy jedności, podobnie jak sumy udziałów kapitału własnego i długów w pasywach, a kapitał własny oraz zobowiązania długoterminowe pokrywają aktywa trwałe – możemy mówić o optymalnej strukturze kapitału. Jednocześnie przy zbliżonej do optymalnej strukturze suma bilansowa pozostaje bez zmian.

Warto dodać, że nie ma stałych, jednolitych metod kształtowania struktury kapitału – dla każdej firmy proces ten może wyglądać inaczej. Jednak ostatecznie ukształtowanie optymalnej struktury niesie ze sobą takie same korzyści: zmniejszenie zadłużenia, poprawę pozycji negocjacyjnej, zapewnienie płynności finansowej oraz zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa. Jak więc zadbać o optymalną strukturę kapitału?

Analiza struktury kapitałowej przedsiębiorstwa

Działania optymalizacyjne muszą zostać poprzedzone rzetelną analizą struktury kapitałowej oraz konsekwencji związanych z podjęciem takich, a nie innych decyzji. Działanie dźwigni finansowej może się bowiem wiązać ze zwiększeniem ryzyka, co może wywołać inne skutki: zwiększenia wzrostu dochodów dla akcjonariuszy w związku z koniecznością ponoszenia większego ryzyka. Dlatego wszelkie działania najlepiej uzgodnić ze specjalistami np. z Kancelarii Prawno-Ekonomicznej w Warszawie, którzy oferują doradztwo finansowo-prawne przy zmianie struktury kapitałowej firmy.

Na podstawie wyników audytu będzie możliwe podjęcie takich działań, które nie doprowadzą do pogorszenia stosunków z akcjonariuszami, kryzysu wizerunkowego, a tym samym pogorszenia sytuacji finansowej. Oraz oczywiście doprowadzą do optymalizacji struktury kapitału, co przyniesie wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa i uzyskanie kompromisu pomiędzy zyskami a podejmowanym ryzykiem.

Jedna myśl nt. „Jak zadbać o optymalną strukturę kapitału w przedsiębiorstwie?

Magda

To jest naprawdę super artykuł. Wszystkie istotne informacje w jednym miejscu 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.