Menu

Jak zachęcić nastolatka do zgubienia dodatkowych kilogramów?

5 maja 2022 - Dzieci i młodzież
Jak zachęcić nastolatka do zgubienia dodatkowych kilogramów?

Z roku na rok rośnie liczba osób nie tylko zmagających się z nadwagą, ale też ciężką chorobą, jaką jest otyłość. Niestety ten negatywny trend dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale też nastolatków i dzieci. My dziś skupimy się na grupie nastolatków i przedstawimy Wam rady, jak zachęcić młodzież do zgubienia nadprogramowych kilogramów. Cóż, wcale nie będzie łatwo, ale jednak trzeba pamiętać, że otyłość jest naprawdę ciężką chorobą, która do tego zwiększa ryzyko jeszcze innych chorób choćby serca, cukrzycy czy raka.

Z wyczuciem, ale dużym…

Nie ma się co oszukiwać nastolatkowie są najbardziej wrażliwą na swoim punkcie grupą. Dlatego też do nich trzeba podejść z największym wyczuciem, rozmawiając z nimi na temat wagi. W żadnym przypadku nie można powiedzieć im wprost, bo to dla ich psychiki będzie zdecydowanie zbyt trudne i ciężkie. Oczywiście pamiętajcie też, że dzieciaki w tym wieku są szczególnie wrażliwe na punkcie swojego ciała i zapewne doświadczają szykan już ze strony rówieśników, co dla nich jest naprawdę dobijające, stąd Wy musicie wykazać się ponad przeciętną subtelnością. Nikomu nie można powiedzieć, że musi schudnąć, bo każdy z tego powodu może czuć się źle, a nastolatkowie nawet drobne rzeczy unoszą do rangi mega problemu, zatem mówiąc im, że muszą schudnąć, możecie sprawić, że poczują się naprawdę fatalnie, a ich samoocena będzie bliska 0 albo na minusowym poziomie. Także aluzje nie mają większego sensu, bo cóż, nie każdy nastolatek zwyczajnie je zrozumie. Jedynym skutecznym sposobem jest danie przykładu z góry. A więc czas przejść do konkretów.

Zmiana stylu odżywiania

Przykład jak ważna jest dieta i zdrowy styl odżywiania musi iść z góry. Stąd też musicie pamiętać, że Wy jesteście dla swoich dzieci przykładem i nawet jeżeli tego nie czujecie, to one Was naśladują. Stąd jeżeli i Wy zmagacie się z nadprogramowymi kilogramami, to musicie coś zmienić. Ale najlepiej jest wprowadzić zmiany w stylu życia i to całej rodziny. Zdrowy styl życia jest tutaj ważny i należy rozpocząć go od wprowadzenia zdrowej diety. Jeżeli do tej pory zdarzało się Wam zamawiać na obiad jedzenie śmieciowe albo też wychodzić cała rodziną na pizzę czy do restauracji fast food, to musicie z tym skończyć. Dania powinny być przygotowane na bazie tylko i wyłącznie najlepszej jakości produktów i największą część powinny stanowić warzywa. Nie należy smażyć mięsa na głębokim tłuszczu. Zdecydowanie lepiej przygotowywać je w parowarze. Do tego do menu należy wprowadzić mięso z ryb i to w zdecydowanie większej ilości. Oczywiście napojom kolorowym mówimy także stanowcze „nie”. Pić należy tylko wodę oraz 100% soki. A co ze słodyczami? Cóż od czasu do czasu można pozwolić sobie na zjedzenie czekolady z orzechami albo porcji ciasta, ale warto ograniczać takie przekąski. Natomiast należy całkowicie zrezygnować z jedzenia chipsów czy innych chrupek.

Aktywność ma duże znaczenie

Skoro już wiecie, że trzeba zmienić nawyki żywieniowe to czas najwyższy zmienić też styl życia na bardziej aktywny. Absolutnie nie należy wszędzie dojeżdżać samochodem i to Wy jako osoby dorosłe musicie dać dzieciom przykład, że uprawianie sportów jest przyjemne. Możecie zamienić samochód na rower i zamiast podwozić dzieci do szkoły autem zakupić im rowery turystyczne. W każdy weekend do tego możecie urządzać sobie spacery czy właśnie wycieczki rowerowe. Przyjemność gwarantowana, a gdy już wszyscy przyzwyczaicie się do prowadzenia tak aktywnego stylu życia, będziecie czerpać z niego jeszcze większą przyjemność.

Coś dla ciała i coś dla ducha

Nie można jeszcze zapominać o innych przyjemnościach, które podobnie jak ruch odstresowują. Warto znaleźć takie, które wszystkim będą sprawiać przyjemność. Możecie wspólnie wybrać się do muzeum czy też udać się do aqua parku. Ale możecie także wybrać się do parku rozrywki. Ważne, by każdy członek rodziny dobrze się bawił. Nie zapominajcie jak ważny jest też czas dla siebie i nastolatek powinien mieć taki czas, dlatego nie można mu także planować dnia od rana do wieczora, ale nie można też pozwolić, by spędzał cały dzień na graniu na komórce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.