Menu

Jak wykonać termoizolację prefabrykowanych elementów żelbetowych?

13 września 2021 - Budownictwo
Jak wykonać termoizolację prefabrykowanych elementów żelbetowych?

Prefabrykowane elementy żelbetowe znajdują zastosowanie zarówno przy budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Ceni się je przede wszystkim za ognioodporność, możliwość montażu niezależnie od warunków pogodowych, a także najwyższą jakości wykonania. Niekiedy jednak pojawia się konieczność wyposażenia ich w termoizolację. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić.

Charakterystyka ścian żelbetowych

W skład prefabrykowanych ścian żelbetowych wchodzą dwie warstwy połączone ze sobą specjalnymi elementami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Pomiędzy tymi warstwami z reguły umieszcza się płytę izolacyjną, której grubość jest dostosowana do danej konstrukcji. Do wykonania izolacji termicznej mogą posłużyć różne materiały, np. płyty PIR, styropian albo wełna mineralna. Ściany żelbetowe nadają się do zamontowania instalacji sanitarnych lub elektrycznych. Można w nich także umieścić otwory okienne oraz drzwiowe.

Termoizolacja prefabrykowanych elementów żelbetowych – prostsza niż myślisz!

Wbrew pozorom nie jest wcale trudno wykonać termoizolację prefabrykowanych elementów żelbetowych. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane płyty izolacyjne, które są odporne nie tylko na ogień, ale także na różnego rodzaju czynniki biologiczne i chemiczne. Wysokiej jakości modele skutecznie zabezpieczają ściany przed wilgocią, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu na nich pleśni. Mają one lekką i bardzo wytrzymałą konstrukcję, która nie ulega odkształceniu w trakcie użytkowania. Warto postawić na sprawdzonego producenta płyt izolacyjnych, na przykład firmę Gór-Stal i ich produkty TermPIR, czyli płyty termoizolacyjne wyróżniające się uniwersalnością zastosowania. Świetnie nadają się nie tylko do ocieplania ścian, ale także dachów i tarasów. Można je z powodzeniem wykorzystywać do ocieplania nie tylko domów prywatnych, ale także zakładów produkcyjnych i hal przemysłowych, sufitów podwieszanych itp.

Samodzielny montaż? Czemu nie!

Montaż płyt izolacyjnych lub termoizolacyjnych nie powinien sprawić większego problemu nawet osobie, która do tej pory nigdy nie wykonywała podobnych czynności. Oczywiście, można skorzystać z pomocy specjalisty, jednak w większości przypadków nie jest to konieczne. W zależności od wybranego modelu, a także rodzaju podłoża i typu hydroizolacji płyty można instalować w jednej lub kilku warstwach, wykorzystując w tym celu tzw. system „na mijankę”. Do ich przymocowania wykorzystuje się zazwyczaj dołączone do zestawu wkręty albo specjalistyczny klej. Niektóre modele nadają się też do podwieszania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.