Menu

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dziecka ?

11 stycznia 2019 - Dzieci i młodzież, Zdrowie
Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dziecka ?

Atopowe zapalenie skóry to jedna ze współczesnych chorób cywilizacyjnych. Oznacza to, że dość istotną rolę w kwestii zachorowania odgrywają czynniki środowiskowe. Poza nimi liczą się także te genetyczne i immunologiczne.

AZS

To właśnie atopowe zapalenie skóry. Definiowane jest jako zapalna, przewlekła i nawrotowa choroba skóry. Podstawowym jej objawem jest zapalenie skóry. Uszkodzona wierzchnia warstwa skóry, na skutek nasilonego świądu, ulega wtórnym nadkażeniom grzybiczym, wirusowym lub bakteryjnym. Choroba ta może trwać nawet całe życie. Z reguły nie można mówić o skutecznym wyleczeniu atopowego zapalenia skóry, jednak można łagodzić jego objawy i wydłużać okres reemisji.

płaczący chłopiec

Objawy atopowego zapalenia skóry

AZS jest chorobą dotykającą bardzo dużo dzieci. Do podstawowych jej objawów zaliczyć można:

Pierwsza diagnoza

Rodzice dziecka, które zmaga się ze zmianami skórnymi, powinni niezwłocznie udać się do specjalisty. Niewątpliwie pomocny będzie zaufany dermatolog dziecięcy. Warszawa daje szansę na znalezienie wykwalifikowanego lekarza, który już na pierwszej wizycie zapyta o to:

Diagnoza może zostać postawiona tuż po rozmowie z rodzicami oraz po obejrzeniu skóry. Uzależnione jest to od doświadczenia klinicznego specjalisty. Niekiedy wymagane jest zrobienie badań krwi, testów skórnych bądź prób prowokacyjnych.

Jak leczyć?

Forma leczenia powinna być dobiera indywidualnie do poszczególnego pacjenta. Oczywistym jest, że w wielu przypadkach na jakiekolwiek efekty terapii trzeba trochę poczekać. Leczenie atopowego zapalenia skóry to monotonny i skomplikowany proces. Wybór trapi zależy przede wszystkim od objawów, wieku pacjenta i stopnia nasilenia choroby.

Leczenie AZS generalnie polega na odpowiedniej pielęgnacji skóry młodego pacjenta. Lekarze niejednokrotnie zalecają stosowanie kremów, maści i emulsji do kąpieli z przeznaczeniem do skóry atopowej. W momencie uporczywych zapaleń znacznie efektowniejsze będą preparaty przeciwzapalne, jak chociażby maści sterydowe. W sytuacji, gdy dziecko zmaga się z silnym świądem zastosować można także leki przeciwhistaminowe, które temu uczuciu mogą zapobiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.