Menu

Jak wybrać meble, które będą łatwe w czyszczeniu?

1 października 2021 - Wnętrza
Jak wybrać meble, które będą łatwe w czyszczeniu?

Planując aranżację mieszkania, warto wziąć pod uwagę nie tylko design wyposażenia, ale i jego funkcjonalność. Należy zastanowić się, czy powierzchnia pozwala na szybkie wyczyszczenie – wymagająca i skomplikowana pielęgnacja nierzadko wpływa na komfort użytkowania mebli. Jak zatem dobrać sprzęty, dzięki którym uniknie się niepotrzebnego wysiłku i stresu?

Niektóre laminaty, zwłaszcza białe, wykazują niską odporność na zabrudzenia. Plamy powstałe przez rozlanie herbaty bądź kawy często skutkują trwałym odbarwieniem (o ile się ich od razu nie wytrze). Na gładkich, lśniących blatach łatwo dostrzec kurz i każdy pyłek, a na matowych powierzchniach – tłuste ślady. Każda forma wykończenia mebli ma swoje słabsze i mocniejsze strony, nawet sprzęty z litego drewna, które wymagają regularnej impregnacji, żeby zachować wytrzymałość na plamy. Jakie wyposażenie sprawia jednak najmniej „problemów”?

Jakie meble zapewniają bezproblemowe i szybkie czyszczenie? 

Wiele osób decyduje się na meble, które mają matowe wykończenie (szczególnie w przypadku zabudowy kuchennej), ponieważ martwi się, że na powierzchni z wysokim połyskiem od razu będzie widoczna odcisk palca albo sierść czworonogów. Rozwiązanie takiego problemu jest jednak zaskakująco proste: wystarczy wybierać sprzęty utrzymane w jaśniejszych barwach. Chociaż na białym blacie łatwiej dostrzega się poważniejsze zabrudzenia, pracownicy profesjonalnych salonów meblowych (takich, jak Jubilat) twierdzą, że w przypadku lśniących modeli większym problemem są ciemniejsze powierzchnie.

Sprzęty niesprawiające większych trudności w czyszczeniu charakteryzują się również gładkim wykończeniem. Nie posiadają dodatkowych wyżłobień, wgłębień i wypukłych albo wklęsłych wzorów, w których może gromadzić się kurz oraz tłuszcz. Pozbycie się zabrudzeń ze zbędnych zdobień jest dosyć uciążliwe, dlatego warto wybierać nieco prostsze sprzęty. Jak twierdzą projektanci meblowi z Centrum Goja w Gnieźnie, by zmniejszyć liczbę obowiązków domowych, można również ograniczyć ilość otwartych szafek – osiadanie się kurzu i pyłków powstrzymają drzwiczki.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając wyposażenie? 

Przyjmuje się, że trudniej zauważyć zabrudzenia na sprzętach o matowym wykończeniu, choć pewnym wyjątkiem jest rozlany tłuszcz. Innym „kryjącym” materiałem jest naturalne drewno, a dokładniej dąb bądź orzech. Specyficzna struktura budulca sprawia, że powstałe plamy nie są aż tak widoczne. Na korzyść surowca przemawia także fakt, że jest przyjazny alergikom – nie sprzyja pojawianiu się reakcji uczuleniowych.

Jedna myśl nt. „Jak wybrać meble, które będą łatwe w czyszczeniu?

Lucyna Kabalska

Miałam czarna łazienkę. Od płytek po baterie prysznicową była czarna – wielki błąd. Po pół roku musiałam zrobić remont, bo nie byłam w stanie wytrzymać. Wyglądała okropnie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.