Menu

Jak wybrać kostkę brukową?

5 listopada 2019 - Budownictwo
Jak wybrać kostkę brukową?

Kostka brukowa to popularny produkt na ogrodowe powierzchnie. Do układania kostki brukowej należy odpowiednio się przygotować, bo układanie kostki brukowej nie jest proste. Przed przystąpieniem do układania nawierzchni należy zobaczyć, czy kostki brukowe nie są zniszczone oraz w razie konieczności od razu reklamować towar u sprzedawcy.

Po wbudowaniu takich kostek w drogę reklamacja nie będzie realna. W czasie objętym ochroną sprzedawcy oraz wytwórcy kostek nie odpowiadają za zniszczenia automatyczne, jakie pochodzą ze złego wykonania nawierzchni.

Kryteria doboru kostki brukowej

Myśląc o właściwej nawierzchni z kostki brukowej dookoła budynku należałoby wziąć pod uwagę nie wyłącznie atuty atrakcyjne proponowanych produktów. Należy również mieć na uwadze ich wartości mechaniczne oraz przeznaczenie. To oznacza, iż kostkę brukową wybieramy do funkcji, którą będzie wykonywała nawierzchnia. Zdarza się albowiem, iż inwestorzy układają jeden typ produktu na pełnej posiadłości. Jednak na otoczenie budynku składają się ścieżki ogrodowe, tarasy, podjazdy, przydomowe parkingi oraz jakie poddawane są rozmaitym obciążeniom.

Kostka brukowa – tradycyjna czy szlachetna

Tradycyjna czy również produkcyjna kostka brukowa jest wykorzystywana przede wszystkim w przestrzeni miejskiej, np. na drogach, chodnikach, deptakach lub postojach, jednak także na drogach dookoła budynku. Jest zupełnie ułatwiona oraz prosta. Jeśli zależy nam na atrakcyjności, najdoskonalszym wyjściem będzie kostka brukowa szlachetna, jaka wyróżnia się już większym urozmaiceniem, zarówno pod względem barwy, jak również kształtu, ma również trochę odmienną fakturę aniżeli kostka standardowa.

Jaką kostkę brukową dobrać – atuty praktyczne

Zastanawiając się jaką kostkę brukową dobrać należałoby, natomiast chociażby należy wziąć pod uwagę inne przeznaczenie konkretnego miejsca. Najważniejsze jest dostosowanie grubości kostki do innego zwiększenia ruchu. Na ciągi piesze, ulice oraz dróżki w zupełności starczy kostka o grubości 4 cm czy płyty 3-4 cm. Jednak na podjazdach, parkingi czy drogi dojazdowe należy dobrać kostkę brukową o grubości 6-8 cm.

Konserwacja kostki betonowej – o tym należałoby wiedzieć

Na betonowej kostce brukowej mogą czasem pojawiać się białe wykwity. Należałoby wiedzieć, iż białe wykwity na kostce brukowej to nie jest wada fabryczna, jednak rezultat normalnych mechanizmów, występujących podczas wiązania betonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.