
Artykuł partnera.
Elewację pokrytą tynkiem można dodatkowo pomalować. To również świetny sposób na odnowienie jej powierzchni. W ten sposób zwiększa się nie tylko estetyka budynku, ale również jego ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Warto dowiedzieć się, jak we właściwy sposób przygotować elewację do malowania. Jaka farba najlepiej się sprawdzi?
Kiedy należy odnowić elewację budynku?
Jeżeli na elewacji budynku widoczne są spękania czy też ubytki tynku, to oczywiście warto go odnowić. W sytuacji gdy stary budynek jest nieocieplony, termomodernizacja jest najlepszym rozwiązaniem i wtedy trzeba wykonać warstwę ocieplenia i nowy tynk. Czasami tynk nie jest w złym stanie technicznym, natomiast jest brudny czy widoczne są na nim wykwity. W takiej sytuacji należy oczywiście pozbyć się zanieczyszczeń organiczno-mikrobiologicznych, a następnie po osuszeniu ścian i ich wyrównaniu, można przystąpić bezpośrednio do malowania powierzchni tynku. Użyć do tego możemy preparatu dezynfekującego Kleib G4, który służy do usuwania mikroorganizmów takich jak grzyby i glony z powierzchni murów czy elewacji.
Jakie są rodzaje farb do elewacji?
Jeżeli tynk wymaga odnowienia, należy dobrać odpowiednią farbę elewacyjną. Najpopularniejszymi farbami na rynku są farby:
- akrylowa,
- silikonowa,
- siloksanowa.
Ta pierwsza nadaje się na tynki mineralne i akrylowe. Silikonową można nakładać na każdy rodzaj tynku poza wapiennym. Z kolei siloksanowa przeznaczona jest do tynków siloksanowych i mineralnych. Warto wiedzieć, że tynk silikonowy zapewnia dużą różnorodność, jeśli chodzi o dobór odpornych na promieniowanie UV kolorów, a także gwarantuje paroprzepuszczalność. Na płowienie odporne są także tynki akrylowe i siloksanowe. Wszystkie wykazują też odporność na rozwój alg i grzybów. Zatem przy doborze farby elewacyjnej przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj tynku. Przy wyborze farby elewacyjnej istotne znaczenie ma również to, jakie zostało wykorzystane ocieplenie. W przypadku ocieplenia z wełny mineralnej należy zastosować tynk silikonowy i taką samą farbę. Sprawdzi się też przy ociepleniu styropianem. W przypadku tego ostatniego materiału do dociepleń można zastosować też farbę siloksanową.
Jak przygotować elewację do malowania?
Zanim farba elewacyjna zostanie użyta na danej powierzchni tynku, trzeba najpierw ścianę odpowiednio przygotować. Powłoki ze starych farb dyspresyjnych należy dokładnie usunąć. Powierzchnia powinna być sucha, równa i nośna. Malowanie można rozpocząć po przynajmniej 3 tygodniach od nałożenia tynku. Należy jednak zabezpieczyć zarówno okna, drzwi, jak i parapety folią malarską. Trzeba też przygotować drabinę lub rusztowanie. Dokładne oczyszczenie powierzchni przed malowaniem jest kluczowe. Farby emulsyjne należy odtłuścić wodą z dodatkiem detergentu. Po oczyszczeniu i wysuszeniu powierzchni należy jeszcze nałożyć preparat gruntujący, który dopasowany jest do rodzaju farby. Malowanie elewacji można przeprowadzać w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza.
Jakiego produktu użyć do malowania elewacji?
Do malowania elewacji najlepiej sprawdzi się farba silikonowa, która jest najbardziej uniwersalna. Warto postawić na farbę silikonową Q3 KLEIB, która ma doskonałe właściwości. Co ważne, można ją rozprowadzać za pomocą pędzla, wałka albo natrysku hydrodynamicznego. Można ją nanosić wielowarstwowo, cienkimi warstwami, co zapewnia oszczędność materiału. Po nałożeniu każdej warstwy trzeba odczekać od 2 do 6 godzin przed nałożeniem kolejnej, a ponadto zapewnić ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, czy też deszczem i wiatrem. Najczęściej zaleca się nakładanie dwóch warstw farby.
Jakie właściwości sprawiają, że to właśnie po farbę silikonową Q3 KLEIB warto sięgnąć?
Otóż gwarantuje pełną ochronę mikrobiologiczną przed rozwojem alg i grzybów. Jest odporna na działanie promieniowania UV, a tym samym płowienie. Zapewnia świetną przepuszczalność pary wodnej. Jest też odporna na zabrudzenia. Co ważne, dostępna jest w różnych kolorach z palety producenta, a także bardzo wydajna. Dzięki temu można zaoszczędzić na materiałach przy odnawianiu elewacji. Sprawdza się zarówno do malowania ochronnego, jak i dekoracyjnego. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego gruntu, tynku, a także farby silikonowej Q3 KLEIB może powstać trwała, odporna na uszkodzenia i elegancka elewacja na lata. Istotne jest to, że sprawdzi się do wykończenia systemów dociepleń z użyciem styropianu, ale i wełny mineralnej.
Farbę należy przechowywać w suchym miejscu i zamkniętych wiaderkach. Trzeba zwrócić uwagę na datę produkcji. Od tego momentu farba jest ważna przez 24 miesiące. Jest świetnym wyborem przy wykańczaniu nowych budynków, jak i odnawianiu starych domów.