Menu

Jak ubrać niemowlę na zimowy spacer w wózku?

20 września 2021 - Dzieci i młodzież
Jak ubrać niemowlę na zimowy spacer w wózku?

Dzieci w inny sposób odczuwają straty ciepła niż dorośli, a przegrzanie maluchów niesie za sobą długofalowe negatywne skutki. Wielu rodziców ma niestety tendencję do opatulania dzieci w grube ubrania, kiedy tak naprawdę maluszkom wystarczy jedna warstwa więcej niż nam. Jak w takim razie ubrać niemowlę na spacer w wózku przy zimowych temperaturach? Wyjaśniamy w naszym artykule.

Strój niemowlaka na spacer

Niemowlak jest za mały, aby poruszać się samodzielnie, dlatego spaceruje się z nim głównie w wózku, czasami na rękach lub w chuście. Wiele osób może pomyśleć, że skoro jest otulony w wózeczku kocem, nie będzie mu zimno… i wcale się aż tak bardzo nie pomylą! Prawda jest taka, że dziecko na zimowy spacer w wózeczku można ubrać tak, jak byłoby ubrane w domu. Trzeba jednak jeszcze otulić je dodatkowo śpiworkiem. Dobrze również założyć ochraniacz na nogi w wózku. Maluchy znajdujące się w bezruchu lub śpiące przy niskich temperaturach szybko tracą ciepło, szczególnie przez stopy. Dlatego trzeba zapewnić im odpowiedni komfort w tej części ciała. Jeśli jest za zimno, dziecko w śpiworku warto otulić kocem lub chociażby pieluchą tetrową dla dzieci.

Strój a temperatura

Nie ma złotej rady, które pozwoliłaby wskazać, jak dokładnie ubrać dziecko przy danej temperaturze. Każdy maluch jest inny i zazwyczaj odpowiednie dopasowanie stroju, szczególnie na etapach wczesnego macierzyństwa czy tacierzyństwa, każdemu rodzicowi sprawia trudności. Można jednak przyjąć pewne ramy wyjściowe i w razie potrzeby modyfikować strój malucha.

Kiedy wychodzić z dzieckiem na zewnątrz?

Spacery z dzieckiem są bardzo ważne. Budują więź z maluchem, odporność, ułatwiają zasypianie, pozwalają złapać trochę witaminy D i wiele, wiele więcej. Kiedy wychodzić na spacery? Jak mówi pracownik sklepu Tutumbaby – bezpieczne ubranka dla dzieci:

Jeśli dziecko jest ubrane adekwatnie do temperatury panującej na zewnątrz, można wyjść z nim na spacer praktycznie zawsze. Oczywiście trzeba stale kontrolować temperaturę ciała malucha. Nie może być mu ani za zimno, ani za gorąco. Warto również wrzucić do wózka dodatkowy kocyk czy chociażby pieluszkę. Spacery nawet przy ujemnych temperaturach są zatem jak najbardziej w porządku. Za dolną granicę uznaje się minus 10 stopni. Przy niższej temperaturze lepiej zostać w domu. Ponadto nie powinno się wychodzić na spacer podczas dużego zanieczyszczenia powietrza smogiem powodowanym przez ogrzewanie domów piecami.

Jak sprawdzić temperaturę u dziecka?

Jak rozpoznać, że dziecku jest za gorąco? W końcu maluch nie jest w stanie sam tego powiedzieć. Przegrzanie dziecka może być bardzo niebezpieczne i nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji, dlatego należy pilnować temperatury ciała malucha. Sprawdzamy ją na karku i wybór tego miejsca jest bardzo ważny. Wiele osób od razu chwyta za stopy, uszy, nos, jednak miejsca te nie są w ogóle wiarygodne i przeciwnie – wręcz mają prawo być chłodniejsze niż reszta ciała. Okolica karku natomiast wskazuje przybliżoną temperaturę wewnętrzną. Jeśli kark jest chłodny lub zimny, należy otulić dziecko szczelniej. Natomiast gdy jest spocony lub gorący, trzeba zdjąć warstwę ubrań.

Wiele osób bardzo przejmuje się przed wyjściem z maluchem na spacer zimą. Boją się zarówno przeziębienia, jak i tego, że ubiorą dziecko nieadekwatnie do panujących temperatur. Mamy na to jedną radę… praktyka! Zawsze trzeba pamiętać, że jeśli dziecko zostanie ubrane za ciepło, można zdjąć z niego warstwę ubrania. Jeśli natomiast za zimno, zawsze można je dodatkowo okryć kocykiem czy nawet pieluszką. Praktyka czyni mistrza i po kilku spacerach, kontrolując temperaturę karku malucha, na pewno każdy rodzic będzie już wiedział, jak ubrać malucha.

Jedna myśl nt. „Jak ubrać niemowlę na zimowy spacer w wózku?

Ulka35

Super artykuł, bardzo przydatny dla przyszłych jak i obecnych mama!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.