Menu

Jak skutecznie odwodnić plac budowy

20 grudnia 2021 - Budownictwo
Jak skutecznie odwodnić plac budowy

Artykuł partnera.

Odwodnienie placu budowy konieczne jest w miejscach, gdzie poziom wód jest wysoki i uniemożliwia przeprowadzenie prac budowlanych. Nieodpowiednio wykonany drenaż może doprowadzić do przestojów w pracach a w skrajnych przypadkach także do uszkodzeń poszczególnych elementów powstającego budynku. Jakie są rodzaje odwodnieni stosowanych na placach budowy?

Typy systemów odwodnień

W zakresie kontroli wód gruntowych stosuje się kilka technik, które dobiera się z uwzględnieniem poziomu wód oraz potrzeb wynikających z prac budowlanych i warunków gruntowych. Zasadniczo, wyróżnia się cztery podstawowe techniki:

Firmą specjalizującą się w systemach odwodnień jest UPRENT, która nie tylko dostarcza potrzebny sprzęt, ale także realizuje inwestycje w sposób kompleksowy. Oznacza to zbieranie danych i przygotowanie projektu, na podstawie którego wybierany jest system odwodnienia odpowiedni dla wystawionej oceny geologicznej.

Projekt systemy odwadniania

Kompleksowe systemy odwadniania to oszacowanie i monitoring wód gruntowych oraz pomiar ich przepływu i składu chemicznego. Dla prawidłowego przeprowadzenia prac związanych z odwodnieniem placu budowy istotne są nie tylko odpowiednie urządzenia, ale także projekt całego przedsięwzięcia. Nad projektem powinna czuwać całodobowo wykwalifikowana kadra pracowników. Inwestycję należy poprzedzić gruntownym badaniem i analizą hydrogeologiczną oraz obliczeniami schematu przepływu wód. Istotna jest także prognoza dotycząca oddziaływania systemów odwodnienia na otaczające plac obiekty i środowisko naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.