
Odwodnienie placu budowy konieczne jest w miejscach, gdzie poziom wód jest wysoki i uniemożliwia przeprowadzenie prac budowlanych. Nieodpowiednio wykonany drenaż może doprowadzić do przestojów w pracach a w skrajnych przypadkach także do uszkodzeń poszczególnych elementów powstającego budynku. Jakie są rodzaje odwodnieni stosowanych na placach budowy?
Typy systemów odwodnień
W zakresie kontroli wód gruntowych stosuje się kilka technik, które dobiera się z uwzględnieniem poziomu wód oraz potrzeb wynikających z prac budowlanych i warunków gruntowych. Zasadniczo, wyróżnia się cztery podstawowe techniki:
- System odwadniania igłofiltrami – igłofiltry zakończone filtrami umieszczone w gruncie stanowią punkty ujęcia wodnego. Igłofiltry podłączone są do kolektorów ssących a te z kolei do agregatu pompowego. Jest to najpopularniejsza technika stosowana w celu odwodnienia jednorodnej i przepuszczalnej gleby;
- System drenażu pionowego – stosowany w przypadku gleb niejednorodnych o niskiej przepuszczalności. Pozwala na odprowadzanie wód z różnych poziomów gleby jednocześnie;
- System drenażu poziomego – elementy odwodnienia montuje się na dnie wykopu. Stosowany jest dla gleb słaboprzepuszczalnych, a najlepsze efekty uzyskuje się w połączeniu z systemem pionowym;
- System studni depresyjnych – składa się z kilku szeroko rozstawionych studni, które pompują wodę z głębokości kilkudziesięciu metrów. System nadaje się do odwadniania terenu na głębokościach co najmniej 8 metrów w sposób długoterminowy. Odwadnianie trwa minimum kilka miesięcy, teren najczęściej wymaga zabezpieczenia, które ograniczy zasięg leja depresji.
Firmą specjalizującą się w systemach odwodnień, która nie tylko dostarcza potrzebny sprzęt, ale także realizuje inwestycje w sposób kompleksowy. Oznacza to zbieranie danych i przygotowanie projektu, na podstawie którego wybierany jest system odwodnienia odpowiedni dla wystawionej oceny geologicznej.
Projekt systemy odwadniania
Kompleksowe systemy odwadniania to oszacowanie i monitoring wód gruntowych oraz pomiar ich przepływu i składu chemicznego. Dla prawidłowego przeprowadzenia prac związanych z odwodnieniem placu budowy istotne są nie tylko odpowiednie urządzenia, ale także projekt całego przedsięwzięcia. Nad projektem powinna czuwać całodobowo wykwalifikowana kadra pracowników. Inwestycję należy poprzedzić gruntownym badaniem i analizą hydrogeologiczną oraz obliczeniami schematu przepływu wód. Istotna jest także prognoza dotycząca oddziaływania systemów odwodnienia na otaczające plac obiekty i środowisko naturalne.