Menu

Jak przygotować się do pierwszej wizyty lekarskiej w domu

30 lipca 2018 - Zdrowie
Jak przygotować się do pierwszej wizyty lekarskiej w domu

Gdy stan zdrowia nie pozwala na dotarcie do lekarza, a kolejki przed gabinetem medycznym nie mają końca warto dowiedzieć się, jak łatwo zamówić i przygotować się do domowej wizyty lekarskiej.

Kiedy pacjent ma prawo wezwać lekarza do domu

Zarządzenie Prezesa NFZ z 3 listopada 2009 r. Nr 72/2009/DSOZ w sprawie warunków zawierania umów w kontekście podstawowej opieki zdrowotnej gwarantuje pacjentom prawo do konsultacji medycznej w miejscu zamieszkania w przypadku nagłego zachorowania.

Aby zgłosić się do wizyty domowej, należy powiadomić lekarza POZ, który oceniając stan zdrowia pacjenta decyduje o wizycie. Nie może tego zrobić pracownik administracji medycznej. Jednak nie ma jasno określonych kryteriów, jeśli chodzi o wizytę, które najczęściej zamawiają osoby starsze i matki małych dzieci.

Gdy lekarz uzna, że dochodzi do sytuacji zagrażającej życiu, pacjent zemdlał, ma duszności, miał wypadek, wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Alternatywne metody wzywania wizyt domowych

Sprawne i szybkie przybycie lekarza specjalisty w przypadku nagłego zachorowania jest bezcenne. Niekiedy młoda mama z niemowlakiem z wysoką temperaturą, biegunką lub mdłościami nie jest w stanie pojechać do przychodni, dotyczy to również osób starszych, a nawet młodych dorosłych, którzy poczuli się naprawdę źle. Dbając o bezpieczeństwo rodziny, można zamówić wizytę szybko i sprawnie, omijając skomplikowane procesy administracyjne. Służy do tego między innymi nowoczesna aplikacja internetowa lekarzobok.pl, dzięki której lekarz specjalista będzie na miejscu w przeciągu 60 minut!

Wizyta w domu u dorosłego pacjenta – jak się przygotować

Przygotowując się na wizytę lekarza w domu należy dokładnie zanalizować swoje dolegliwości tak, aby w jasny i zrozumiały sposób przekazać je lekarzowi. Należy również spisać lub przekazać listę przyjmowanych leków lub historię choroby.

Dodatkowo należy zapewnić pacjentowi i lekarzowi komfortowe warunki, w razie potrzeby przygotować świeże ręczniki, środki higieniczne, wodę mineralną do picia.

Pierwsza wizyta w domu do dziecka

Po urodzeniu dziecka młodzi rodzice muszą być przygotowani na wizyty partonażowe – bezpłatne, domowe wizyty pielęgniarek i położnych, które muszą odbyć się w pierwszych sześciu tygodniach życia dziecka. Podczas takiej wizyty zostaje skontrolowany rozwój noworodka, młode mamy mogą uzyskać porady dotyczące kąpieli, karmienia, przewijania i wszystkich innych aspektów życia niemowlaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.