Menu

Jak przygotować się do kontroli podatkowej?

3 listopada 2021 - Biznes
Jak przygotować się do kontroli podatkowej?

Hasło „kontrola podatkowa” z pewnością mrozi krew w żyłach niejednego przedsiębiorcy. Na szczęście organy podatkowe mają obowiązek zawiadomić o planowanej kontroli przynajmniej z 7-dniowym wyprzedzeniem – dlatego przedsiębiorca ma wystarczająco dużo czasu, aby się do niej przygotować. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące kontroli podatkowej w firmie.

Przygotowania do kontroli podatkowej

Kontrola podatkowa przeprowadzana przez pracowników urzędu skarbowego zawsze musi zostać poprzedzona stosownym zawiadomieniem. Instytucja ma obowiązek poinformowania przedsiębiorcy o planowanej kontroli od 7 do 30 dni przed rozpoczęciem działań. Fiskus może wszcząć kontrolę przed upływem 7 dni od otrzymania zawiadomienia, jednak wówczas konieczna jest zgoda przedsiębiorcy. Jeśli kontrola nie rozpocznie się przed upływem 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia, urząd skarbowy jest zobowiązany do wyznaczenia nowego terminu.

W zawiadomieniu znajdują się informacje o typie oraz zakresie kontrolowanych podatków, dlatego przedsiębiorca może się przygotować: przede wszystkim do skompletowania i weryfikacji dokumentów. To czas na korektę faktur lub nieprawidłowych zapisów w KPiR oraz deklaracjach podatkowych. Warto jednak pamiętać, że wszelkie zmiany powinny być wysłane wraz z uzasadnieniem – dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest skonsultować podejmowane działania z doradcą podatkowym.

Co warto wiedzieć o kontroli podatkowej?

Kontrolerom organów skarbowych należy udostępnić wyłącznie te dokumenty, które dotyczą przedmiotu kontroli. Jeśli zażądają innych dokumentów, podatnik może poprosić o wyjaśnienia lub odmówić ich pokazania. Przedsiębiorca może również wnieść sprzeciw wobec podjęcia i przeprowadzenia kontroli podatkowej lub złożyć zastrzeżenia i wyjaśnienia do protokołu. Ma prawo do ustanowienia pełnomocnika lub reprezentanta, dlatego w imieniu przedsiębiorcy w kontroli podatkowej może wziąć udział doradca podatkowy – w Krakowie taką usługę oferuje Kancelaria Podatkowa.

Oczywiście kontrolowany podatnik ma obowiązek udostępnić akta, księgi i inne dokumenty związane z przedmiotem kontroli, jeśli nie ma przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Kontrolerzy mogą dokonać oględzin majątku, a także filmować, fotografować lub nagrywać w sytuacji, kiedy informacje te mogą stanowić dowód w sprawie. Utrudnianie przeprowadzenia kontroli może wiązać się z karą grzywny, dlatego pracownikom urzędu skarbowego należy umożliwić sprawne przeprowadzenie kontroli podatkowej – nawet jeśli nie jest to pożądane…

Jedna myśl nt. „Jak przygotować się do kontroli podatkowej?

Tymoteusz32

Bardzo ciekawy artykuł i pomocny. Tylko ważne informacje – bardzo fajnie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.