Menu

Jak obliczyć odsetki i ratę kredytu hipotecznego?

7 grudnia 2021 - Finanse
Jak obliczyć odsetki i ratę kredytu hipotecznego?


Artykuł partnera.

Obliczenie odsetek i raty kredytu hipotecznego jest bardzo ważne w procesie planowania budżetu. Na tej podstawie można sprawdzić, czy dana oferta będzie dla Ciebie korzystna. Niektórzy wykorzystują w tym celu wyłącznie kalkulatory dostępne online, jednak to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. W takim razie, jak obliczyć odsetki i ratę kredytu hipotecznego?

Obliczanie wysokości odsetek od kredytu hipotecznego

Odsetki od kredytu hipotecznego są naliczane przez cały czas trwania zobowiązania. Im niższe oprocentowanie, tym niższe będą odsetki. Na wysokość odsetek kredytu hipotecznego wpływa oprocentowanie, a dokładnie stawka referencyjna WIBOR oraz marża banku. Stawka referencyjna WIBOR jest niezależną od banku częścią zmienną oprocentowania. Na jej wysokość oddziałują stopy procentowe. Natomiast marża banku podlega negocjacjom. Zazwyczaj jest ona stałym, niezmiennym elementem oprocentowania. Na wysokość odsetek oddziałuje również okres spłaty.

Jeżeli planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny w Tychach, powinieneś nawiązać współpracę ze specjalistami, którzy pomogą Ci obliczyć odsetki od kredytu. W tym celu eksperci wykonają następujące równanie:

O = K*r*n/Y.

Aby obliczyć odsetki, należy pomnożyć kwotę kapitału pozostałego do spłaty, oprocentowanie kredytu w skali roku i liczbę dni miesiąca, dla którego obliczasz odsetki. Kolejnym etapem jest podzielenie uzyskanego wyniku przez liczbę dni w roku.

W jaki sposób obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Obliczenie odsetek oraz raty kredytu hipotecznego wymaga staranności i logicznego myślenia. Wiele osób postanawia skorzystać z usług specjalistów, np. doradców finansowych z firmy ML Dom Finansowy w Tychach, którzy gwarantują pomoc na każdym etapie procedury. Dzięki temu można uniknąć błędu i ochronić się przed problemami finansowymi. Obliczenie raty kredytu hipotecznego może wydawać się bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga zastosowania innego wzoru w zależności od rodzaju rat.

Raty stałe są niezmienne przez cały okres trwania umowy pod warunkiem, że nie ulegnie zmianie stawka referencyjna WIBOR. Aby obliczyć wysokość ratę stałą, należy zastosować następujący wzór:

R = A*(1+(b/m)^n)*(1+(b/m)-1)/[(1+(b/m)^n)-1].

Poszczególne symbole oznaczają:

^ – symbol potęgowania

R – wysokość raty równej

A – kwota udzielonego kredytu

b – wysokość oprocentowania kredytu w skali roku

m – liczba miesięcy w roku

n – liczba rat.

Raty malejące ulegają zmniejszeniu wraz z kolejnymi spłatami. Do ich obliczenia należy wziąć pod uwagę ratę kapitałową oraz ratę odsetkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.