Menu

Jak informacje zawiera numer konta bankowego?

15 lipca 2021 - Finanse
Jak informacje zawiera numer konta bankowego?

Zdecydowana większość właścicieli rachunków bankowych nie zna na pamięć przyporządkowanych do nich numerów. Na pierwszy rzut oka wyglądają one jak losowy ciąg cyfr, co jeszcze mocniej utrudnia identyfikację rachunku. W rzeczywistości w tym istotnym numerze są zapisane bardzo ważne informacje. Jakie? Wyjaśniamy!

Interpretacja cyfr w rachunkach bankowych

Obecnie szerokie grono użytkowników korzysta z nowoczesnych form płatności elektronicznych, udostępnianych między innymi przez operatora Przelewy24. Coraz rzadziej istnieje okazja do ręcznego wpisywania numeru rachunku, a tym bardziej refleksji nad znaczeniem jego cyfr. Ich ciąg nie jest przypadkowy. Rachunek bankowy składający się z 26 znaków można opisać przy pomocy schematu:

CCAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB

Dwie pierwsze cyfry to oznaczenie numeru kontrolnego rachunku. Co ciekawe, są wyznaczane przez algorytm na podstawie wszystkich pozostałych cyfr. Osiem kolejnych cyfr oznaczonych w schemacie literą A odnosi się do numeru rozliczeniowego danego banku. Podmiot można jednak zidentyfikować na podstawie czterech pierwszych spośród nich. Każdy z banków ma swój własny numer rozliczeniowy. Oto przykłady:

Ostatnie 16 cyfr oznaczonych symbolem B można uznać za rzeczywisty numer rachunku bankowego. Jest to numer identyfikacyjny klienta. W jaki sposób nadawana jest numeracja tej części rachunku? Dzieje się to zupełnie losowo w momencie jego zakładania.

Numer rachunku bankowego a IBAN

NRB, czyli numer rachunku bankowego jest powszechnie używany w Polsce. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o transakcje zagraniczne. Każde państwo posługuje się własnym standardem tworząc numery rachunków. W Unii Europejskiej obowiązują jednak pewne ujednolicenia. Międzynarodowy numer konta bankowego – IBAN – zastępuje swój polski odpowiednik przy przelewach zagranicznych. Na szczęście identyfikacja tego numeru jest prosta – do polskiego numeru rachunku dodaje się na początku dwuznakowy symbol PL oznaczający kod kraju.

Więcej ciekawostek na temat rachunków bankowych i płatności elektronicznych można znaleźć na stronie popularnego operatora – https://www.przelewy24.pl/.

Jedna myśl nt. „Jak informacje zawiera numer konta bankowego?

Małgorzata3

Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, a to naprawdę ciekawe informację.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.