Menu

Jak egzekwować alimenty z zagranicy?

15 listopada 2021 - Finanse
Jak egzekwować alimenty z zagranicy?

Artykuł partnera.

Jednymi z najczęściej rozstrzyganych w sądach rejonowych spraw są te o alimenty. Przeważnie dotyczą świadczenia na dziecko. W procesie coraz częściej występujących międzynarodowych migracji zawodowych pojawia się nagminny problem z egzekwowaniem alimentów. Jak ściągać je od osoby, która zobowiązana jest do płacenia świadczenia, jeśli ta przebywa poza granicami Polski? Dowiedz się więcej na ten temat.

Egzekucja alimentów o charakterze zagranicznym

Sądowa egzekucja alimentów następuje wtedy, gdy zobowiązana do ich zapłaty osoba zwleka z realizacją tej czynności. Opóźnienie w płatnościach nie musi być duże, wystarczą dwa miesiące i powstałe w tym okresie zadłużenie nawet na niewielką kwotę, aby sąd mógł przyjąć wniosek, w którym wierzyciel wnosi o wyegzekwowanie świadczenia.

Egzekucja alimentów może być zrealizowana na podstawie prawomocnego wyroku sądu czy sądowego postanowienia, jak również na podstawie ugody pomiędzy stronami.

Egzekucja alimentów ma charakter zagraniczny, kiedy zobowiązany do ich płacenia oraz wierzyciel przebywają na stałe poza krajem, w którym toczyła się sprawa. Należy w tym miejscu podkreślić, że międzynarodowa egzekucja alimentów jest możliwa poprzez postępowanie sądowe, kiedy dwa państwa mają podpisaną tzw. umowę o wzajemność albo zastosowanie ma tzw. Konwencja Nowojorska.

Co istotne, jeśli dłużnik przebywa w kraju Unii Europejskiej, egzekucja alimentów odbywa się od razu w tym kraju bez udziału polskiego sądu.

Jak wyegzekwować alimenty z zagranicy w kraju UE?

Eksperci z Kancelarii Adwokackiej Olgi Zubrzyckiej-Staniczek w Katowicach potwierdzają, że egzekwowanie świadczenia alimentacyjnego od osoby, która przebywa poza granicami Polski na terenie Unii Europejskiej, jest nieco utrudnione, ale jak najbardziej możliwe i przy zachowaniu odpowiednich procedur – w pełni skuteczne.

Aby wniosek o sądowe wyegzekwowanie alimentów mógł zostać przyjęty i pozytywnie rozpatrzony, w pierwszej kolejności należy skompletować niezbędne dokumenty, które będą stanowiły załączniki. Wierzyciel powinien wskazać adres zamieszkania dłużnika, ponieważ sprawa o egzekucję alimentów rozpatrywana jest w sądzie zlokalizowanym najbliżej tego miejsca. Dołączyć należy także odpis wyroku sądu, który ustanowił alimenty oraz specjalne zaświadczenie, które wydaje polski sąd, by można było przeprowadzać procedurę egzekucji alimentów poza granicami kraju. Wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Jedna myśl nt. „Jak egzekwować alimenty z zagranicy?

Wika43

Dobrze znaleźć tak życiowe informacje. Wiele osób zmaga się z takimi problemami. Super, że przychyliliście się nad tym problemem.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.