Menu

Jak działa ozonator powietrza?

2 grudnia 2021 - Usługi
Jak działa ozonator powietrza?

Stosowanie ozonatorów powietrza to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się z pomieszczeń niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia bakterii, wirusów, grzybów czy roztoczy. Ozon to odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząstek. W warunkach naturalnych powstaje podczas wyładowań elektrycznych w czasie burz. To właśnie dlatego powietrze po burzy ma charakterystyczny zapach. Posiada właściwości biobójcze, dlatego wykorzystuje się go w celach dezynfekcyjnych.

Do czego wykorzystywany jest ozon?

Odkąd w 1840 roku odkryto ozon i po raz pierwszy opisano jego właściwości, gaz ten jest wykorzystywany do dezynfekcji. Stosuje się go między innymi do wyjaławiania wody pitnej, gdyż jest o wiele skuteczniejszy od chloru. Ozonowanie wody cieszy się dużą popularnością, ponieważ gaz ten lepiej od chloru rozprawia się z bakteriami, przetrwalnikami i przykrymi zapachami. Zaletą ozonowania wody jest także wysoki stopień jej natlenienia, dzięki czemu rozwój niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu bakterii beztlenowych zostaje zahamowany.

Ozon wykorzystywany jest również do: utleniania paliwa rakietowego, mycia i dezynfekcji owoców, warzyw i mięs, produkcji mrożonek (wydłuża ich trwałość), oczyszczania i odbarwiania ścieków, dezynfekcji kanałów wentylacyjnych, odgrzybiania klimatyzacji, a także do dezynfekcji pomieszczeń i wnętrz samochodów. Jego działanie bakteriobójcze jest niezwykle silne, dlatego zabiegi z jego użyciem są bardzo skuteczne. Wadą ozonu jest stosunkowo krótki czas jego rozkładu, co powoduje, że ozonowana woda lub powietrze pozostają aseptyczne przez krótki okres. Z tego powodu do ozonowanej wody pitnej dodawana jest nadal niewielka ilość chloru, który zabezpiecza ją na dłuższy czas, dzięki czemu może być przesyłana nawet długimi rurociągami. Pomieszczenia powinny być regularnie ozonowane, aby zachowały sterylność i były bezpieczne dla użytkowników.

Dlaczego warto korzystać z ozonatora powietrza?

Ozonator powietrza to urządzenie, którego zadanie polega na wytwarzaniu ozonu. Jego wciąż rosnąca popularność wynika z coraz większego zanieczyszczenia powietrza oraz sezonowych epidemii różnych chorób zakaźnych. W ostatnich latach stał się również naszym sprzymierzeńcem w walce z rozprzestrzeniającą się na całym świecie pandemią koronawirusa. Czyste i wolne od niebezpiecznych drobnoustrojów powietrze oraz zdezynfekowane powierzchnie wszystkich przedmiotów znajdujących się w danym wnętrzu to gwarancja spokoju i zdrowia.

Na jakiej zasadzie działa ozonator powietrza?

Ozonatory, których sprzedażą zajmuje się m.in. firma Klimawent, składają się z:

Po uruchomieniu ozonator zaczyna zasysać powietrze atmosferyczne przez dyszę wlotową. Wentylator kieruje je do obszaru o zwiększonym potencjale napięć. To właśnie tam (przez działanie wysokiego napięcia) dochodzi do rozszczepiania się dwuatomowych cząsteczek tlenu na pojedyncze atomy. Kiedy takie atomy opuszczą obszar wyładowania niepełnego, natychmiast łączą się z tlenem dwuatomowym obecnym w powietrzu, tworząc w ten sposób tritlen, czyli ozon. Przez jakiś czas unosi się on w powietrzu, docierając nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków i skutecznie dezynfekuje zarówno powietrze, jak i powierzchnie przedmiotów codziennego użytku, które znajdują się w ozonowanym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.