Menu

Jak dopasowuje się parametry instalacji klimatyzacyjnej?

6 października 2021 - Wnętrza
Jak dopasowuje się parametry instalacji klimatyzacyjnej?

Dobrze dobrana pod względem parametrów pracy instalacja klimatyzacyjna to gwarancja jej efektywnego oraz ekonomicznego działania. Z tego względu niezbędne jest wykonanie różnych obliczeń, które pozwalają precyzyjnie dobrać urządzenia klimatyzacyjne względem ich rodzaju, a także wydajności. Wyjaśniamy, w jaki sposób dopasowywane są parametry instalacji klimatyzacyjnej przed jej montażem.

Dobór instalacji klimatyzacyjnej krok po kroku

Zarówno przenośne urządzenia klimatyzacyjne, jak i systemy klimatyzacji muszą zostać odpowiednio dobrane pod względem wydajności. Tylko wówczas będą efektywnie schładzały pomieszczenia. Watro o tym pamiętać, decydując się na montaż każdego z dostępnych rodzajów klimatyzacji do domu oraz innych budynków.

Właściwe dopasowanie rodzaju oraz mocy chłodzenia klimatyzacji do indywidualnych potrzeb inwestora wymaga dokonania odpowiednich obliczeń. Choć możemy w tym przypadku skorzystać z dość prostych wzorów matematycznych, to dobór parametrów pracy urządzeń najlepiej powierzyć ekspertom, bo wydajność instalacji klimatyzacyjnej nie jest uzależniona jedynie od metrażu domu lub mieszkania – podkreśla specjalista z firmy RKinstal.

Na efektywność działania klimatyzacji wpływa nie tylko rodzaj wybranego klimatyzatora. Równie ważne jest zapotrzebowanie na moc chłodzenia, które wynika z m.in.:

Jak dobierana jest moc chłodzenia instalacji klimatyzacyjnej?

Moc chłodzenia instalacji klimatyzacyjnej dobierana jest najczęściej na podstawie metrażu powierzchni, w której ma być utrzymana odpowiednio niska temperatura. Zasada ta odnosi się do budynków, w których pomieszczenia mają standardową wysokość 2,5 m lub 2,8 m. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami o niestandardowej wysokości, moc chłodzenia instalacji klimatyzacyjnej dobierana jest na podstawie kubatury pomieszczenia, co pozwala precyzyjnie dobrać odpowiedni klimatyzator.

Moc chłodzenia klimatyzacji obliczana jest z odpowiednich wzorów, jednak często otrzymane wyniki nie są w pełni miarodajne, bo na efektywną pracę klimatyzatora wpływają także różne czynniki zewnętrzne. Jednym z nich jest położenie pomieszczenia po zachodniej stronie budynku, co sprawia, że jest w nim znacznie cieplej niż w pomieszczeniu położonym po północnej lub wschodniej stronie budynku. W uzasadnionych przypadkach dobierany jest klimatyzator o wyższej mocy ze względu na większe zapotrzebowanie na moc chłodzenia, niż wynika ona z dokonanych obliczeń. Właściwie dobrane parametry pracy klimatyzacji decydują nie tylko o naszym komforcie termicznym, ale także kosztach związanych z użytkowaniem klimatyzacji.

Jedna myśl nt. „Jak dopasowuje się parametry instalacji klimatyzacyjnej?

Julek Pabiński

Świetny artykuł bardzo mi się podoba.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.