Menu

Jak dobrać dietę do swoich preferencji, ale i zapotrzebowania? Tylko fakty i zero mitów

30 września 2021 - Lifestyle
Jak dobrać dietę do swoich preferencji, ale i zapotrzebowania? Tylko fakty i zero mitów

Dieta to styl życia, a nie głodzenie się. Zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia. Nie bez znaczenia jest fakt, że lekkostrawne jedzenie może być sycące. Zatem wcale nie trzeba być głodnym, by zdrowo się odżywiać. A czy zastanawialiście się kiedyś, jak dobrać dietę do swoich preferencji, ale i zapotrzebowania? Jeżeli nie, to powinniście, bo ma to duże znaczenie. Poznajcie więc tylko fakty i zero mitów.

O zapotrzebowaniu na kalorie zdań kilka

U każdego z nas zapotrzebowanie na dzienną dawkę kalorii może być nieco inne. Wszystko zależy od budowy naszego kośćca, ale też wzrostu oraz oczywiście stylu życia. Jeżeli sporo pracujecie, to wiadomą rzeczą jest, że potrzebujecie więcej kalorii niż osoba, która głównie siedzi i ogląda tv. Przejdźmy więc do faktów. Warto więc wiedzieć, że zapotrzebowanie kaloryczne określa dzienne zapotrzebowanie na energię, dzięki któremu można utrzymać aktualną masę ciała. Tutaj musimy jeszcze wspomnieć o wskaźniku, jakim jest całkowita przemiana materii. Składa się na nią podstawowa przemiana materii, która jest powiększona o ilość energii potrzebnej do wykonywania różnych aktywności w ciągu całego dnia. Średnio dorosły mężczyzna potrzebuje około 2500 kalorii dziennie, natomiast dorosłe kobiety potrzebują średnio około 2000. Jednak jeżeli ciężko pracujecie, jesteście bardzo aktywni fizycznie, to Wasze zapotrzebowanie może być większe nawet o 500 kalorii. Pomyślcie tylko, że praca poszczególnych narządów i prawidłowe funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia to wydatek kaloryczny na poziomie 1000 kcal. A jeżeli właśnie sporo się ruszacie czy pracujecie fizycznie, to musicie zwiększyć ilość spożywanych kalorii.

Czy dieta typu grupa krwi jest dobra?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna i brzmi stanowczo: „nie”. Nie ma czegoś takiego jak dieta dobrana do grupy krwi, koloru oczu czy długości włosów – to oczywiste. Ale nadal sporo osób się na to nabiera. Każdy z nas musi się zdrowo odżywiać i pamiętać o zbilansowaniu diety. Jednocześnie nie należy dobierać diety pod czynniki takie jak grupa krwi. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli zmagacie się z chorobami przewlekłymi czy też nietolerancjami pokarmowymi, to wtedy określonych produktów nie możecie spożywać. Nie bez znaczenia jest fakt, że zdecydowanie trudniej jest zbilansować dietą u osób choćby z nietolerancjami, ale też mającymi specjale potrzeby żywnościowe, ale zawsze można wybrać catering dietetyczny.

Czy można zdrowo się odżywiać i nie spędzać wiele czasu gotując?

Większość z nas nie lubi gotować, a przy tym nie ma czasu na gotowanie. Jednocześnie wie, jak ważne jest zdrowe jedzenie. Co w takiej sytuacji można zrobić? Możecie choćby gotować w ciągu jednego dnia weekendu, a następnie mrozić jedzenie. Ale jest też jeszcze lepsza opcja, a dokładnie catering dietetyczny. Wybierając go macie pewność, że dania są zdrowe, odpowiednio zbilansowane, a także bardzo smaczne oraz różnorodne. Do tego przygotowywane są na bazie dobrych składników. Dzięki wyborowi cateringu dietetycznego możecie cieszyć się najlepszym jedzeniem, a przy tym oszczędzić czas, który można wykorzystać na większe przyjemności niż choćby gotowanie.

Czy dieta wegetariańska i wegańska są zdrowe? Postawcie na catering dietetyczny i spróbujcie!

Każdy może też postawić na dietę wegetariańską czy wegańską. Takie rodzaje diety są także bardzo zdrowe. Jednocześnie nieco trudniej je zbilansować, szczególnie mamy tutaj na myśli dietę wegańską. Ale też nie trzeba obawiać się niedoborów. U niektórych wegan występują niedobory witaminy B12, żelaza, wapnia, witaminy D i kwasów Omega-3. Jednak nie oznacza to wcale, że dieta nie jest zdrowa, wręcz przeciwnie jest bardzo zdrowa i zmniejsza ryzyko wielu chorób. Przy czym musicie pamiętać o jej odpowiednim zbilansowaniu. Możecie zamówić wegański catering dietetyczny, bądź też udać się do dietetyka czy skorzystać z forum internetowego, gdzie weganie polecają sobie dobre przepisy.

Zdrowa dieta to podstawa w codziennym życiu. Oczywiście nie można też zapominać o aktywności fizycznej i to codziennej. Warto wybrać jogging, ale też jazdę na rowerze. Dobrze sprawdzi się nawet zwykły spacer. Możliwości jest wiele, przydają się jednak chęci.

Jedna myśl nt. „Jak dobrać dietę do swoich preferencji, ale i zapotrzebowania? Tylko fakty i zero mitów

Leo Makoszewski

Jestem obecnie na diecie i zdecydowałem się na catering dietetyczny. Bardzo lubię gotować, ale niesetny brakuje mi na to czasu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.