Menu

Jak dbać o łódź motorową?

7 października 2021 - Rozrywka
Jak dbać o łódź motorową?

Podobnie, jak w przypadku samochodów, tak również zadbanie o łodzie motorowe wiąże się przede wszystkim z prowadzeniem regularnych napraw, konserwacji oraz czyszczenia. W tym przypadku jednak dochodzą różne dodatkowe aspekty sezonowe – jak na przykład zimowanie naszego sprzętu. Dlatego podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej zadbać o łódź motorową.

Podstawowe elementy pielęgnacji łodzi motorowej

Jednym z podstawowych elementów pielęgnacji łodzi motorowej jest jej regularne sprzątanie. W trakcie trwania sezonu należy mieć na uwadze, by na pokładzie nie znajdowała się woda. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której łódź nie została odpowiednio zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi. W tej sytuacji należy ją niezwłocznie osuszyć, a następnie pozbyć się nadmiaru wilgoci przy pomocy ścierek lub bawełnianych ręczników.

Po zakończeniu sezonu należy również zająć się pielęgnacją dna. Jest to niezwykle ważna praca, ponieważ w trakcie rejsów osiada na nim mnóstwo organizmów żywych, które przyczyniają się do uszczuplania warstwy ochronnej lakieru. W efekcie zaniedbana łódź motorowa będzie traciła swoje osiągi, a w perspektywie dłuższego czasu straci również swoje właściwości techniczne. W tym przypadku ważny jest również rodzaj wód, po których poruszamy się łodzie. Zbiorniki słone w znacznie większym stopniu przyczyniają się do skrócenia żywotności kadłuba niż zbiorniki słodkie.

Wszystkie prace możemy przeprowadzić sami lub udać się do serwisu łodzi motorowych, takiego jak Taurus.

Jak zadbać o silnik zaburtowy?

Oprócz prac związanych z pielęgnacją łodzi niezbędne jest utrzymanie w dobrym stanie również silnika zaburtowego. Jednym z najtrudniejszych procesów związanych z jego oczyszczenia jest pozbycie się zabrudzeń, które dostały się układu chłodzenia w trakcie sezonu. W tym celu silnik należy przetransportować do zbiornika z czystą wodą (najczęściej jest to specjalny basen techniczny), a następnie uruchomienie go w nim. Tym sposobem z układu chłodzenia usuwane są wszelkie zanieczyszczenia zebrane w trakcie pracy. Pominięcie tego elementu może przełożyć się na znaczne skrócenie żywotności silnika, ponieważ nieefektywny system chłodzenia doprowadzi do jego przegrzewania się.

Pozostałe prace związane są przede wszystkim z wymianą płynów eksploatacyjnych oraz utrzymaniem w dobrym stanie obudowy silnika. Ważne jest również nasmarowanie linki do ręcznego rozruchu, co zmniejszy jej tarcie, ułatwiając nam pracę oraz przedłużając jej żywotność.

Jedna myśl nt. „Jak dbać o łódź motorową?

Marcel Klich

Świetny artykuł, właśnie tego szukałem.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.